Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 325 dni. Ciężka bitwa o obwód doniecki Ukrainy jest kontynuowana. Walka o Bachmut, Sołedar i inne miasta wschodu trwa - ogłosił w nagraniu opublikowanym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Wojska rosyjskie dokonały w piątek 55 ataków rakietowych i przy użyciu dronów na obwód sumski na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywickij.

> Ciężka bitwa o obwód doniecki Ukrainy jest kontynuowana. Walka o Bachmut, Sołedar i inne miasta wschodu trwa - ogłosił w nagraniu opublikowanym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

>>> 325. dzień inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę

> Były dowódca wojsk NATO w Europie James Stavridis ocenił, że Zachód oprócz czołgów i wozów bojowych powinien dostarczyć Ukrainie także myśliwce do obrony przed Rosją. - Myślę, że Ukraina potrzebuje myśliwców - powiedział były admirał USA w programie niemieckiej stacji ZDF.

> Przyspieszająca koncentracja sił rosyjskich na Białorusi i planowane ćwiczenia wojsk obu państw powinny uruchomić dodatkowe dzwonki alarmowe - powiedział wiceminister spraw zagranicznych RP Wojciech Gerwel. Jak dodał, takie gromadzenie sił zwiastuje "negatywne konsekwencje".

> Zachód przełamuje kolejne bariery, wysyłając na Ukrainę broń, której dostarczanie uważano dotąd za zbyt prowokacyjne - ocenia amerykański dziennik "New York Times". Zmiana równowagi sił we wschodniej Ukrainie jest konieczna, aby przełamać impas w wojnie - twierdzą rozmówcy gazety.

> Na obrzeżach Sołedaru na wschodzie Ukrainy nadal walczą oddziały ukraińskiej armii - powiedział stacji CNN Taras Berezowec, kapitan sił specjalnych ukraińskiej armii stacjonujący w położonym w obwodzie donieckim Bachmucie.

> Po październikowym zmasowanym ataku rakietowym Rosjan na Ukrainę dwójka aktywistów - prezenter telewizyjny Serhij Prytuła oraz jego kolega Serhij Sternenko - ogłosili zbiórkę "Na zemstę". W ciągu kilku miesięcy uzbierali ponad 352 miliony hrywien. Na nagraniu pokazali, co udało się kupić za środki ze zbiórki.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP