Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 316. dzień. Zniszczono kwaterę żołnierzy rosyjskich w mieście Tokmak położonym w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że w ataku zginęło bądź zostało rannych około 80 Rosjan. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Ukraina zestrzeliła w tym tygodniu 80 irańskich dronów - poinformował Politico. Według ukraińskich wojskowych w dużej mierze jest to zasługa niemieckiego systemu Gepard - pojazdu, który może wysyłać podwójne strumienie pocisków. W ciągu ostatniego roku Berlin wysłał na Ukrainę 30 pojazdów Gepard, a w tym roku w drodze jest jeszcze siedem.

> Zniszczono kwaterę żołnierzy rosyjskim w mieście Tokmak położonym w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że w ataku zginęło bądź zostało rannych około 80 Rosjan.

> Zorganizowane grupy przestępcze oraz niektórzy pogranicznicy z Mołdawii udzielają pomocy w ucieczce z kraju obywatelom Ukrainy podlegającym obowiązkowi mobilizacyjnemu - wynika ze śledztwa grupy dziennikarzy, o którym poinformowały mołdawskie media.

> Trzeba w tym roku położyć kres rosyjskiej agresji, nie odkładając żadnej z okazji, które mogą przyspieszyć pokonanie terrorystycznego państwa - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo opublikowanym przez jego kancelarię.

> Ministerstwo obrony Rosji twierdzi, że do ataku na rosyjskie koszary w okupowanej Makiejewce doszło z powodu "masowego użycia telefonów komórkowych przez zmobilizowanych". Resort podał też wyższą liczbę ofiar wśród żołnierzy, choć zdaniem Ukraińców jest ona nadal zaniżona.

> Prezydent USA Joe Biden powiedział, że rozważa przekazanie Ukrainie wozów bojowych Bradley. Potwierdził w ten sposób wcześniejsze doniesienia mediów.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP