Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

800 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rada Europy upoważniła swoją sekretarz generalną Mariję Pejczinović Burić do przygotowania specjalnego trybunału do osądzenia zbrodni Rosji przeciwko Ukrainie - poinformowała agencja AP. Prezydent Francji "nie wyklucza" wysłania swoich wojsk na Ukrainę. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

> Ukraina nie ma w krótkiej perspektywie realistycznego planu B bez pomocy Stanów Zjednoczonych - oświadczyła wicepremier Ukrainy ds. integracji z UE i NATO Olha Stefaniszyna.

> Rada Europy upoważniła swoją sekretarz generalną Mariję Pejczinović Burić do przygotowania specjalnego trybunału do osądzenia zbrodni Rosji przeciwko Ukrainie - poinformowała agencja AP. Kijów przyjął tę decyzję z zadowoleniem.

> Wojsku Rosji udało się przebić i umocnić pozycje w miejscowości Oczeretyne w obwodzie donieckim Ukrainy, ale obszar, na którym znajduje się wróg, jest pod kontrolą ogniową sił ukraińskich - powiedział agencji Interfax-Ukraina rzecznik zgrupowania wojsk Chortyca ppłk Nazar Wołoszyn.

> Żołnierze rosyjscy zabili od początku grudnia zeszłego roku prawdopodobnie co najmniej 15 ukraińskich żołnierzy, którzy chcieli się poddać - poinformowała organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch. Według prokuratury generalnej w Kijowie, wszczęto 27 spraw karnych dotyczących rozstrzelania 54 ukraińskich jeńców wojennych.

> Tylko w kwietniu siły rosyjskie użyły przeciwko Ukrainie ponad 300 różnego rodzaju pocisków rakietowych, prawie 300 dronów Shahed i ponad 3200 kierowanych bomb lotniczych - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Telegramie.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP