Brytyjski resort obrony: niewielkie postępy Rosjan w Awdijiwce. Kosztem tysięcy ofiar

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 644 dni. W ostatnich dniach siły rosyjskie poczyniły dalsze niewielkie postępy w ramach, prowadzonego od strony północnej, ataku oskrzydlającego. Celem jest otoczenie miasta Awdijiwka w Donbasie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Kosztowało to tysiące ofiar. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Na Mariannę Budanową, żonę szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanowa, która została zatruta metalami ciężkimi, już wcześniej dokonywano zamachów. Dwukrotnie omal nie zginęła, gdy Rosjanie ostrzeliwali budynek wywiadu, w którym mieszka wraz z mężem - poinformował portal 24tv.ua.

> W ostatnich dniach siły rosyjskie poczyniły niewielkie postępy w ramach, prowadzonego od strony północnej, ataku oskrzydlającego. Celem jest otoczenie miasta Awdijiwka w Donbasie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Kosztowało to tysiące ofiar.

> Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow planuje w tym tygodniu złożyć wizytę w Macedonii Północnej, aby wziąć udział w obradach Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Będzie to pierwsza wizyta Ławrowa na terytorium państwa członkowskiego NATO od rozpoczęcia rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Rezygnację z udziału w obradach OBWE zapowiedziały z tego powodu Ukraina, Litwa, Łotwa i Estonia.

> Na spotkaniu szefów MSZ sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO oraz niezachwiane poparcie dla Kijowa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji kończącej pierwszy dzień spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu w Brukseli.

> Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił Ukrainę, że pomimo niewyjaśnionej kwestii niemieckiego budżetu na 2024 rok Kijów może liczyć na obiecaną pomoc wojskową. Trwają prace nad jak najszybszym przyjęciem budżetu na 2024 rok, obejmującym m.in. wsparcie dla Ukrainy. Niemcy planują przeznaczyć na pomoc dla Ukrainy osiem miliardów euro.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP