Zalany Berdiańsk, zasypany Kijów. Ekstremalna pogoda na Ukrainie

Źródło:
TVN24.pl, PAP, Reuters
Narasta kryzys na granicy z Ukrainą. Premier "nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd"
Narasta kryzys na granicy z Ukrainą. Premier "nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd"Marzanna Zielińska/Fakty TVN
wideo 2/22
Narasta kryzys na granicy z Ukrainą. Premier "nie rozwiązuje problemów, a udaje, że stworzy nowy rząd"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 642 dni. Gwałtowne załamanie pogody niemal w całej Ukrainie. 400 osiedli pozostaje bez prądu. Rosjanie w masowym ataku na Kijów mieli użyć nowego typu dronów, trudnych do wykrycia przez radary. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> W związku z raptownym pogorszeniem się pogody w Ukrainie - silnymi wiatrami, ulewnymi deszczami i śnieżycami - władze wprowadziły niemal w całym kraju alert pogodowy i zalecają kierowcom, by nie podróżowali na duże odległości, bez pilnej potrzeby.

> W obwodach kijowskim, czernihowskim, czerkaskim i odeskim obfite opady śniegu stworzyły miejscami nawet 40-50 cm pokrywy śnieżnej. Spodziewane są zamiecie, zaspy, lód na drogach - informują media. "Drogowcy przygotowywali się na wyzwania związane ze złą pogodą. W związku z tym przez całą noc będą pracować w trybie wzmożonym, aby w poniedziałek rano zapewnić ruch uliczny i pieszy" - poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko.

> W tymczasowo okupowanym Berdiańsku w obwodzie zaporoskim morze zalewa ulice w wyniku silnej burzy - informuje Intrerfax Ukraina, powołując się na kanał telegramowy społeczności Berdiańska. "Bliżej północy wzburzone Morze Azowskie zalało ulice w centrum Berdiańska" – czytamy w raporcie. Jak wynika z filmów zamieszczonych na portalach społecznościowych, na niektórych ulicach w centralnej części miasta, woda sięga już do pasa.

> - Teraz, gdy jest tak ciężko, gdy są takie warunki, wszyscy powinniśmy być szczególnie wdzięczni tym, którzy utrzymują obronę naszego państwa, którzy prowadzą ukraińskie działania ofensywne, którzy zajmują stanowiska bojowe, pełnią służbę w mobilnych grupach ogniowych i we wszystkich innych naszych jednostkach, które chronią Ukrainę, życie naszego państwa, naszą niepodległość - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do trudnych warunków pogodowych, w swoim wieczornym przemówieniu. Jak przekazał, około 400 osiedli pozostaje bez prądu z powodu złej pogody

> Zastępca szefa sztabu prezydenta Ukrainy Oleksij Kuleba powiedział, że w ciągu tygodnia Rosja przeprowadziła w całym kraju 911 ataków, zabijając 19 Ukraińców i raniąc 84. "Wróg intensyfikuje swoje ataki, próbując zniszczyć Ukrainę i Ukraińców" – oznajmił w Telegramie. Jak dodał, zrobił to celowo, "tak jak 90 lat temu, kiedy Rosja wymordowała miliony naszych przodków".

> Nadzwyczajne ruchy rosyjskiego transportu lotniczego w listopadzie sugerują, że Rosja prawdopodobnie przeniosła strategiczne systemy obrony powietrznej z obwodu królewieckiego (kaliningradzkiego), aby uzupełnić niedawne straty na froncie ukraińskim - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

> Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w najnowszej analizie, że według ocen ukraińskich Rosjanie użyli w sobotę w masowym ataku na Kijów nowego typu dronów. Są one koloru czarnego i zawierają materiał pochłaniający sygnał radarów, co sprawia, że są trudne do wykrycia.

> Władze rosyjskie mówią zaś o co najmniej 20 ukraińskich dronach zestrzelonych nad kilkoma regionami Rosji, w tym nad Moskwą - podała w niedzielę agencja Reutera.

Autorka/Autor:FC//mrz

Źródło: TVN24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: 56. Brygada Zmotoryzowana / twitter.com/DefenceU

Tagi:
Raporty: