Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 647 dni. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych John Kirby powiedział, że "jeśli Kongres nie uchwali pakietu środków na pomoc Ukrainie do końca roku, dalsze wsparcie Kijowa na wymaganym poziomie będzie niezmiernie trudne". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę dronami Shahed, wypuszczając w nocy z czwartku na piątek 25 takich maszyn. 18 z nich zostało zestrzelonych. Rosjanie zastosowali także lotnicze pociski kierowane – poinformowały w piątek rano ukraińskie Siły Powietrzne.

> Ukraina nie jest przygotowana do przystąpienia do Unii Europejskiej; zamiast natychmiastowej akcesji, należałoby najpierw zawrzeć z Kijowem umowę o strategicznym partnerstwie na okres 5-10 lat – powiedział w piątkowym wywiadzie radiowym premier Węgier Viktor Orban.

> Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i szef opozycyjnej partii Europejska Solidarność oświadczył, że służby graniczne nie zezwoliły mu na wyjazd za granicę. Polityk ogłosił, że zakaz jest bezprawny i stoi za nim biuro jego przeciwnika, urzędującego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy po raz kolejny zaatakowała Kolej Bajkalsko-Amurską z Rosji do Chin w Buriacji, wysadzając pociąg z paliwem na moście, którym Rosjanie omijali zniszczony wcześniej przez Ukraińców tunel – poinformowały ukraińskie media z powołaniem na źródła w SBU.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla Associated Press, że wraz z nadejściem zimy wojna z Rosją wchodzi w nowy etap. Przyznał, że chociaż ukraińska armia nie osiągnęła rezultatów, których by sobie życzył, to jednak nie ma mowy o kapitulacji. - Walczymy o to, co do nas należy - zaznaczył.

> Szwajcaria zamroziła w ramach sankcji aktywa należące do Rosjan o wartości niemal 8,8 mld dolarów - poinformował w piątek na platformie X (d. Twitterze) premier Ukrainy Denys Szmyhal. Wraz z naszymi partnerami dążymy do stworzenia mechanizmu umożliwiającego wykorzystanie przejętych aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy - zadeklarował szef ukraińskiego rządu.

> Jeśli Kongres nie uchwali pakietu środków na pomoc Ukrainie do końca roku, dalsze wsparcie Kijowa na wymaganym poziomie będzie niezmiernie trudne - oświadczył w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

Kirby po raz kolejny ponowił wezwanie pod adresem Kongresu do działania w sprawie zatwierdzenia funduszy potrzebnych do dalszej pomocy Ukrainie podczas piątkowego briefingu online. Jak zaznaczył, jest to konieczne do końca tego roku kalendarzowego, bo "po tej dacie dostarczanie pomocy na poziomie, którego potrzebują Ukraińcy, będzie niezmiernie trudne".

> Opowiadamy się za powołaniem międzynarodowej koalicji na rzecz odzyskania naszych dzieci, uprowadzonych do Rosji w wyniku agresji Kremla. Propozycję utworzenia takiego gremium zgłosiły pod koniec października władze Kanady - oznajmiła w piątek Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Autorka/Autor:mm/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy