Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 261 dni. Rosyjskie wojska nie zniszczą elektrowni wodnej w Kachowce, ponieważ doprowadziłyby w ten sposób do zalania terytoriów, które okupują, ale nie zagroziłyby Chersoniowi, gdyby to miasto zostało odbite przez Ukraińców - ocenił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z agencją Reutera. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> W obwodzie chersońskim znajduje się nadal około 40 tysięcy żołnierzy rosyjskich. Ich wycofywanie zajmie minimum tydzień - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksiej Reznikow. Według ukraińskiego sztabu generalnego Rosjanie budują umocnienia obronne na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, a także w obwodzie zaporoskim.

> Rosyjskie wojska nie zniszczą elektrowni wodnej w Kachowce, ponieważ doprowadziłyby w ten sposób do zalania terytoriów, które okupują, ale nie zagroziliby Chersoniowi, gdyby to miasto zostało odbite przez Ukraińców - ocenił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z agencją Reutera.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wie, że wojna może zakończyć się tylko przy stole negocjacyjnym - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Dodał jednak, że jak dotąd Rosja nie zademonstrowała, by była gotowa do rozmów.

> Z punktu widzenia wojskowego ja bym taką decyzję podjął, żeby nie tracić żołnierzy i sprzętu, ale z punktu widzenia politycznego to jest kompletny blamaż - mówił o decyzji o wycofaniu wojsk rosyjskich z Chersonia generał Mieczysław Bieniek.

> Polska przekazała Ukrainie 1570 systemów łączności satelitarnej Starlink - poinformował minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow, dziękując rządowi w Warszawie za "ciągłe wsparcie".

> Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA zapowiedział na konferencji prasowej w Białym Domu, że Stany Zjednoczone przekażą kolejny pakiet broni Ukrainie. W pakiecie znajdą się m.in. mobilne systemy obrony powietrznej M1097 Avenger oraz rakiety do systemów Hawk. Sullivan podkreślił też, że USA nie będą naciskać na Ukrainę, by poszła na kompromis z Rosją.

> Rząd Norwegii poinformował w czwartek o wsparciu zarządzanego przez Wielką Brytanię międzynarodowego funduszu na rzecz zakupu broni dla Ukrainy kwotą 1,5 mld koron (ok. 144 mln dolarów) w latach 2022-23.

> Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, został odznaczony Orderem Księcia Jarosława Mądrego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Minister w mediach społecznościowych przyznał, że to dla niego zaszczyt i powód do dumy.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: