TVN24 | Świat

Mer Krzywego Rogu znaleziony martwy. Obok leżała broń

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
Interfax-Ukraina, depo.ua, tvn24.pl
Krzywy Róg jest położony w obwodzie dniepropetrowskim
Google EarthKrzywy Róg jest położony w obwodzie dniepropetrowskim

48-letni Kostiantyn Pawłow był merem 600-tysięcznego Krzywego Rogu na wschodzie Ukrainy i przedstawicielem prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma - Za Życie. Jego ciało zostało znalezione na progu domu w wiosce Wilne, gdzie mieszkał. Obok leżała broń. Ukraińskie MSW bierze pod uwagę trzy przyczyny śmierci polityka: zabójstwo, samobójstwo lub nieostrożne obchodzenie się z bronią. Pochodzący z Krzywego Rogu prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że śledztwo będzie przebiegało "pod jego osobistą kontrolą".

Według ustaleń lokalnej policji Kostiantyn Pawłow zmarł w niedzielę, około godziny 6 (godz. 5 w Polsce). Ciało mera zostało znalezione na progu domu we wsi Wilne na peryferiach Krzywego Rogu w obwodzie dniepropetrowskim. Mężczyzna miał ranę postrzałową. Obok leżała broń - strzelba gładkolufowa, zarejestrowana na Pawłowa.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych bierze pod uwagę trzy przyczyny śmierci - przekazał dziennikarzom przedstawiciel resortu Artem Szewczenko. - Liczba wersji jest ograniczona: zabójstwo, samobójstwo lub nieostrożne obchodzenie się z bronią - poinformował, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Dom, w którym mieszkał Kostiantyn Pawłow dp.npu.gov.ua

Politycy podejrzewają zabójstwo

W poniedziałkowym komunikacie rada miejska Krzywego Rogu przekazała, że jedną z pierwszych osób, która znalazła ciało mera, był jego doradca, Andrij Halczenko. "Powiedział: To, co się stało, było straszne. Widziałem, że Pawłow leżał na progu domu, w otwartych drzwiach, w domowym zakrwawionym ubraniu. W pobliżu była broń. Może zamierzał komuś otworzyć drzwi, a kiedy je otworzył, padł strzał" - podano w wiadomości.

Zdaniem prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma - Za Życie Pawłow został zastrzelony. - To nie mogło być samobójstwo. Nie ma o czym dyskutować - stwierdził mer Krzywego Rogu w latach 2010-2020 Jurij Wiłkuł. Pytany przez dziennikarzy, czy Pawłow miał wrogów, nie odpowiedział. Przekazał jedynie, że lubił polować.

Kostiantyn Pawłow był merem Krzywego Rogu od grudnia 2020 rokukr.gov.ua

Prezydent Ukrainy zapowiada śledztwo pod kontrolą

Policja podała, że trwają czynności śledcze, analizowane są nagrania z kamer monitoringu, przepytywani są świadkowie zdarzenia.

Pawłow wygrał wybory mera Krzywego Rogu w grudniu 2020 roku. Był kandydatem Opozycyjnej Platformy - Za Życie. W drugiej turze głosowania pokonał kandydata prezydenckiej partii Sługa Narodu Dmytra Szewczuka.

Pochodzący z Krzywego Rogu prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że śledztwo będzie przebiegało "pod jego osobistą kontrolą".

Autor:tas//now

Źródło: Interfax-Ukraina, depo.ua, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: dp.npu.gov.ua