"W Melitopolu grupa okupantów porwała mera miasta, który odmówił współpracy z wrogiem"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Melitopol: wiec przeciwko rosyjskiej okupacji (nagranie z 7 marca)
Melitopol: wiec przeciwko rosyjskiej okupacji (nagranie z 7 marca)t.me/s/zedigital
wideo 2/23
Melitopol: wiec przeciwko rosyjskiej okupacji (nagranie z 7 marca) t.me/s/zedigital

Rosjanie porwali Iwana Fedorowa, mera miasta Melitopol na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował doradca szefa resortu spraw wewnętrznych Ukrainy. "Wrogowie zatrzymali go w miejskim centrum kryzysowym, gdzie zajmował się sprawami dotyczącymi zapewnienia funkcjonowania miasta" - przekazał. Ukraińska dyplomacja wezwała świat do natychmiastowej reakcji na porwanie urzędnika i innych cywilów na Ukrainie.

Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował w piątek z pośrednictwem Telegrama, że "w Melitopolu 10-osobowa grupa okupantów porwała mera miasta Iwana Fedorowa, który odmówił współpracy z wrogiem". Opisał, że podczas porwania nałożono mu na głowę plastikową torbę.

"Wrogowie zatrzymali go w miejskim centrum kryzysowym, gdzie zajmował się sprawami dotyczącymi zapewnienia funkcjonowania miasta" - przekazał. Dodał, że w gabinecie mera była flaga Ukrainy.

Relacja tvn24.pl: Rosja atakuje Ukrainę. 16. dzień inwazji

O tym, że według wstępnych informacji mer został porwany przez rosyjskich wojskowych, napisał na Telegramie wiceszef biura prezydenta Kyryło Tymoszenko.

W piątek wieczorem MSZ Ukrainy wezwało świat do reakcji na porwanie przez Rosjan mera Melitopolu. "Rosyjskie wojska, które już od dwóch tygodni prowadzą ataki rakietowo-bombowe na cywilne obiekty i infrastrukturę na Ukrainie, w tym szpitale dziecięce i szkoły, cynicznie oskarżają mera o 'terroryzm'" - napisał resort. Porwanie mera oceniono jako zbrodnię wojenną.

Okupowany przez Rosjan Melitopol to około 150-tysięczne miasto w obwodzie zaporoskim. Jego mieszkańcy wychodzą na demonstracje przeciwko rosyjskiej okupacji. W sobotę planują wyjście na demonstrację w obronie polityka.

W poniedziałek Fedorow informował, że wojska rosyjskie przejęły wieżę telewizyjną i maszty łączności radiowej. Wcześniej tego dnia władze obwodu zaporoskiego poinformowały, że sześć miast regionu, w tym Melitopol, zostało zajętych przez wojska rosyjskie.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:akw/gp

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/IvanFedorovMelitopol

Tagi:
Raporty: