Pułk Azow: chcemy ewakuacji naszego garnizonu przez kraj trzeci

Autor:
tas/
tam
Źródło:
PAP, UNIAN, tvn24.pl

Zastępca dowódcy broniącego się w Mariupolu pułku Azow Swiatosław Pałamar poinformował, że ukraiński garnizon, oblegany przez Rosjan w tym mieście, powinien zostać ewakuowany przez państwo trzecie. Azow poinformował także, że w nocy z środy na czwartek rosyjskie wojska ostrzelały szpital polowy na terenie huty Azowstal.  

Broniący kombinatu metalurgicznego Azowstal żołnierze ukraińscy powinni zostać ewakuowani do neutralnego państwa trzeciego, a następnie przewiezieni z powrotem na Ukrainę - oświadczył w czwartek Swiatosław Pałamar.

- Rosjanie nie dotrzymali swoich obietnic w sprawie korytarzy humanitarnych, dlatego zarówno my, jak i cywile nie mamy do nich zaufania - dodał Pałamar w czasie rozmowy online zorganizowanej przez ukraińskich dyplomatów w Bangkoku. Podkreślił przy tym, że Rosjanie traktują jeńców wojennych wbrew prawu międzynarodowemu.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

W odciętej od świata hucie metalurgicznej Azowstal brakuje żywności oraz leków. Przebywający na terenie zakładu cywile muszą zostać stamtąd niezwłocznie ewakuowani w bezpieczne miejsce na terytorium Ukrainy - zaapelował Pałamar.

Ostrzelany szpital polowy

Pułk Azow poinformował w piątek, że w nocy siły rosyjskie ostrzelały szpital polowy na terenie Azowstalu, w którym przebywają ranni ukraińscy obrońcy. - Rosjanie zrzucali wielotonowe bomby lotnicze, które - jak podkreślił Azow - są zdolne do przebicia wszelkich betonowych konstrukcji. Po dokonaniu zniszczeń siły przeciwnika kontynuowały ostrzał ruin z artylerii okrętowej.

Jak poinformowano, wśród rannych już wcześniej wojskowych są zabici, ponownie ranni i kontuzjowani. Część szpitala polowego, w tym sala operacyjna, zawaliła się.

Pułk Azow opublikował nagranie przedstawiające sytuację zaraz po ostrzale. Kadry pokazują wydobywanie spod ruin zabitych wojskowych i udzielanie pierwszej pomocy. Azowstal to ostatni bastion ukraińskiej obrony w Mariupolu. Walczą tam pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

Koordynatorka ONZ jedzie do Zaporoża

W czwartek ukraińska agencja UNIAN poinformowała, że koordynatorka pomocy humanitarnej ONZ w Ukrainie Osnat Lubrani jedzie do Zaporoża. "Sekretarz generalny Antonio Guterres przybył do Ukrainy, aby spotkać się z prezydentem Zełenskim. Na jego prośbę jadę do Zaporoża, aby przygotować się, mam nadzieję, do ewakuacji z Mariupola. ONZ jest w pełni zmobilizowana w celu ratowania Ukraińców i okazania pomocy potrzebującym" - napisała Lubrani.

UNIAN odnotowała, że "na razie nie jest jasne, czy ewakuacja, o której wspomniała koordynatorka ONZ, jest związana z hutą Azowstal, gdzie znaleźli schronienie cywile".

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w czasie wtorkowej wizyty w Moskwie powiedział, że Narody Zjednoczone są gotowe do "pełnej mobilizacji swoich zasobów, aby ratować życie w oblężonym Mariupolu".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/ tam

Źródło: PAP, UNIAN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: AA/ABACA/Abaca/East News

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości