Grupa G7 ostrzega Rosję przed użyciem broni masowego rażenia

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP
"Rosja będzie musiała być izolowana i pokarana. Zarówno w kontekście politycznym jak i sankcyjnym"
"Rosja będzie musiała być izolowana i pokarana. Zarówno w kontekście politycznym jak i sankcyjnym"Facebook/Wołodymyr Zełenski
wideo 2/6
Facebook/Wołodymyr Zełenski"Rosja będzie musiała być izolowana i pokarana. Zarówno w kontekście politycznym jak i sankcyjnym"

Wykorzystanie przez Rosję broni chemicznej, biologicznej lub nuklearnej spotka się z poważnymi konsekwencjami - napisano w oświadczeniu po szczycie przywódców państw grupy G7. Jak dodano, "nieodpowiedzialna retoryka nuklearna" Moskwy "zagraża światowemu pokojowi i bezpieczeństwu".

We wspólnym oświadczeniu przywódców największych gospodarek świata wskazano, że G7 "będzie nadal dostarczać finansowe, humanitarne, militarne, dyplomatyczne i prawne wsparcie oraz będzie twardo stać u boku Ukrainy, tak długo, jak będzie to potrzebne".

"Zapewniliśmy prezydenta Zełenskiego, że będziemy nieugięci w naszym zobowiązaniu, by dostarczać Ukrainie wsparcia potrzebnego do utrzymania suwerenności i integralności terytorialnej" - napisali przywódcy państw G7.

W oświadczeniu potępiono poniedziałkowe ataki rakietowe Rosji na Ukrainę, zaznaczając, że uderzenia w cele cywilne stanowią zbrodnie wojenne. "Rozliczymy za to prezydenta Putina i inne osoby odpowiedzialne" - wskazano.

Szczyt G7 z udziałem Wołodymyra Zełenskiego

Przywódcy skrytykowali również "nieodpowiedzialną retorykę nuklearną" Rosji, która "zagraża światowemu pokojowi i bezpieczeństwu". "Wszelkie wykorzystanie przez Rosję broni chemicznej, biologicznej lub nuklearnej spotka się z poważnymi konsekwencjami" - dodano.

"Rosja wie, że wojny nuklearnej nie można wygrać"

Nawiązując do rosyjskich gróźb użycia broni nuklearnej, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone nie mają żadnych wskazówek, by Putin podjął decyzję o użyciu broni jądrowej na Ukrainie.

We wtorek szef NATO Jens Stoltenberg ocenił, że groźby nuklearne prezydenta Putina są niebezpieczne i nieodpowiedzialne. - Rosja wie, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie należy jej prowadzić. Uważnie monitorujemy rosyjskie siły nuklearne. Nie widzieliśmy żadnych zmian w postawie Rosji. Ale pozostajemy czujni - podkreślił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: