TVN24 | Świat

Fotoreporter pośmiertnie odznaczony orderem. Zełenski podpisał dekret

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Fotoreporter Maks Levin (Maksym Łewin) został pośmiertnie odznaczony orderem Za Odwagę. Prezydent Wołodymyr Zełenski w niedzielę podpisał dekret w tej sprawie. Levin zaginął na początku marca. 1 kwietnia jego ciało zostało znalezione w pobliżu wsi Guta Mieżyhirska w obwodzie kijowskim. Fotograf został zastrzelony przez rosyjskich żołnierzy.  

"Za osobistą odwagę i działania w czasie agresji rosyjskiej" - podano w opisie dekretu, podpisanego przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Maks Levin (ukraińska pisownia imienia i nazwiska - Maksym Łewin) został uhonorowany orderem Za Odwagę III stopnia.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Znany fotoreporter zaginął na początku marca na linii frontu w pobliżu Kijowa. 1 kwietnia jego ciało zostało znalezione w pobliżu wsi Guta Mieżyhirska w rejonie wyszhorodzkim.

Jak podała ukraińska policja, 40-letni fotograf został zastrzelony przez rosyjskich żołnierzy. Biuro prokuratora generalnego w Kijowie przekazało, że nieuzbrojony Levin został zabity dwoma strzałami z broni strzeleckiej.  

Fotoreporter współpracował między innymi z Agencją Reutera, BBC i Associated Press. Większość jego projektów dotyczyła konfliktów zbrojnych w Ukrainie. Levin robił zdjęcia w czasie protestów na Majdanie Nezałeżności w Kijowie w 2014 roku, które doprowadziły do obalenia prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Dokumentował także walki o Iłowajsk w Donbasie w sierpniu 2014 roku.

W 2015 roku Levin został odznaczony przez ówczesnego prezydenta Petra Poroszenkę orderem Za Zasługi III stopnia.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas

Źródło: Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: