Ukraiński wywiad: Rosjanie zaminowali w Chersoniu infrastrukturę dostarczającą gaz, prąd i wodę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 164 dni. Wojska agresora zaminowały w okupowanym Chersoniu infrastrukturę dostarczającą gaz, prąd i wodę - poinformował w sobotę Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR). W wyniku agresji Rosji na Ukrainę zginęło dotychczas 361 dzieci - przekazało wcześniej biuro prokuratora generalnego w Kijowie. Liczba dzieci, które ucierpiały na skutek wojny, przekroczyła tysiąc - przekazano na Telegramie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:53

  Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy przekazał, że Macedonia Północna zgodziła się dostarczać Ukrainie czołgi i samoloty, aby pomóc odeprzeć trwającą, rosyjską inwazję.

 • 4:51

  Siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na trzech kierunkach: Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Na kierunku Słowiańska wojska rosyjskie atakowały na zachód od miejscowości Bohorodyczne i w obliczu niepowodzenia wycofały się - podał sztab. Na tym odcinku frontu Rosjanie prowadzili ostrzały z artylerii lufowej i rakietowej.

  Na kierunku Bachmutu wojska rosyjskie podjęły atak m.in. w rejonie miejscowości: Strjapiwka, Bachmutske, Pokrowske, Sołedar, Wołodymiriwka, Jakowliwka, Werszyna. Rosjanie ostrzeliwują okolice Bachmutu i Sołedaru z użyciem lotnictwa wojskowego - głosi komunikat sztabu.

  Na północnym wschodzie kraju, na kierunku Charkowa, wojska rosyjskie ostrzeliwały z artylerii 30 miejscowości. Przeprowadziły bombardowania lotnicze w rejonie miejscowości: Werchni Sałtiw, Lebjaże i Husariwka.

  Na kierunku Awdijiwki niepowodzeniem Rosjan zakończyły się próby przerwania obrony ukraińskiej m.in. w rejonie miejscowości: Spartak, Wesełe, Pisky, Nowoseliwka Druha, Krasnohoriwka, Ołeksandriwka, Marjinka. Sztab zapewnił, że siły ukraińskie zadały tam wrogowi znaczne straty.

 • 3:50

  Reuters donosi, że wartość następnego pakietu amerykańskiej broni na Ukrainę ma przekroczyć miliard dolarów. Ma zawierać amunicję do broni dalekiego zasięgu oraz opancerzone pojazdy transportu medycznego.

 • 3:48

  Niemiecka agencja DPA poinformowała w niedzielę, że opóźni się planowane przybycie do Libanu masowca Razoni, na pokładzie którego znajdują się ukraińskie produkty rolne.

  Z kolei niemiecka telewizja publiczna ARD w sobotę wieczorem podała, że odwołane zostało planowane na niedzielę przybycie tego statku do Trypolisu. Niemieckie media przytoczyły informację państwowej rosyjskiej agencji Tass, która powołując się na źródła w administracji portu w Trypolisie, podała, że frachtowiec zmienił swoją trasę i zadokuje w libańskim porcie we wtorek.

 • 22:45

  Zniszczony po rosyjskim ostrzale budynek fabryki mebli w Charkowie w Ukrainie (06.08.2022)

 • 22:39

  Robimy wszystko, by otrzymać jeszcze więcej skutecznej i nowoczesnej broni - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wystąpieniu opublikowanym na Telegramie podziękował wszystkim krajom, które dostarczają Ukrainie uzbrojenie.

  - W tym tygodniu uzgodniony został kolejny pakiet wsparcia od Stanów Zjednoczonych, zawierający amunicję do wyrzutni HIMARS - przypomniał. Mówił, że broń dostarczana Ukrainie "jest używana maksymalnie precyzyjnie i z korzyścią dla ogólnej strategii obrony".

  - W ciągu tego tygodnia siły zbrojne i wywiad Ukrainy uzyskały mocne rezultaty w niszczeniu logistyki armii rosyjskiej i baz na tyłach wroga – dodał.

 • 22:04

  Wojska rosyjskie zaminowały w okupowanym Chersoniu infrastrukturę dostarczającą gaz, prąd i wodę - poinformował w sobotę Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

  - To strategia terroru i spalonej ziemi, którą Rosjanie prowadzą w obliczu nieuniknionej kontrofensywy sił ukraińskich na południu - powiedział Jusow w telewizji ukraińskiej. Ocenił, że "ta strategia nie zadziała".

 • 21:32

  Do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek w celu załadunku - poinformował w sobotę minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Jak podkreślił, oznacza to pełnowartościowe funkcjonowanie korytarza eksportu zboża z Ukrainy.

  - Dzięki wysiłkom prezydenta Ukrainy, sił zbrojnych, ministerstwa infrastruktury i naszych partnerów, ONZ i Turcji, zadziałał "korytarz zbożowy" z portów Ukrainy w obu kierunkach (wywozu i wwozu – przyp. red.) - oświadczył minister. Jednostką, która przybyła na Ukrainę jest masowiec Fulmar S pod banderą Barbadosu.

 • 19:58

  Wojska rosyjskie znajdują się "dość blisko" Bachmutu, miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę szef administracji tego regionu Pawło Kyryłenko w ukraińskiej telewizji państwowej.

 • 19:01

  Siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na trzech kierunkach: Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie w sobotę.

  Na kierunku Słowiańska wojska rosyjskie atakowały na zachód od miejscowości Bohorodyczne i w obliczu niepowodzenia wycofały się - podał sztab. Na tym odcinku frontu Rosjanie prowadzili ostrzały z artylerii lufowej i rakietowej. Na kierunku Bachmutu wojska rosyjskie podjęły atak m.in. w rejonie miejscowości: Strjapiwka, Bachmutske, Pokrowske, Sołedar, Wołodymiriwka, Jakowliwka, Werszyna. Rosjanie ostrzeliwują okolice Bachmutu i Sołedaru z użyciem lotnictwa wojskowego - głosi komunikat sztabu.

 • 16:18

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w sobotę, że podczas piątkowej rozmowy ze swym rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem w Soczi zaproponował mu spotkanie w Stambule z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

  Turcja będzie kontynuować dialog z Rosją - zapewnił Erdogan.

 • 15:00

  "Ten poranek w Europie nadszedł tylko dlatego, że wczoraj cudem nie wybuchła Elektrownia Atomowa w Zaporożu. Rosja kontroluje ją i prowadzi tam niebezpieczne prowokacje" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Według niego Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej albo ONZ musi zażądać od Rosji wycofania sił z elektrowni i przekazania obiektu pod kontrolę specjalnej komisji.

 • 14:04

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał grupę, która ma opracować i wdrożyć mechanizm ściągania od Rosji odszkodowań za straty poniesione przez Ukrainę w związku z rosyjską agresją zbrojną - poinformowało w sobotę jego biuro.

 • 12:24

  Papież Franciszek przyjął na audiencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza - podał Watykan. Z wcześniejszych deklaracji przedstawicieli Watykanu wynikało, że tematem ich rozmowy miała być ewentualna podróż papieża do Ukrainy.

 • 11:34

  Siły rosyjskie ostrzelały nocą z piątku na sobotę wiele ukraińskich regionów. W Nikopolu i Mikołajowie rannych zostało kilka osób - podał portal Suspilne.

  Nad ranem siły rosyjskie ostrzelały z moździerzy obwód sumski. Na razie nie ma informacji o skutkach ataku. W piątek w tym regionie wojsko rosyjskie trafiło w dom mieszkalny, ranny został mężczyzna.

  Nocą ostrzelano obwód dniepropietrowski. Nikopol zaatakowano z wyrzutni Grad. Ranne zostały trzy osoby, w mieście uszkodzonych zostało 11 bloków mieszkalnych, kilkadziesiąt domów jednorodzinnych, a także gazociąg, wodociąg i linia elektryczna. Kilka tysięcy ludzi jest bez prądu.

  Armia rosyjska znów ostrzelała też Charków i obwód charkowski. Nie ma informacji o poszkodowanych.

 • 11:19

  W wyniku agresji Rosji na Ukrainę zginęło dotychczas 361 dzieci – poinformowało biuro prokuratora generalnego w Kijowie. Liczba dzieci, które ucierpiały na skutek wojny, przekroczyła tysiąc – przekazano na Telegramie.

  702 dzieci odniosło obrażenia różnego stopnia. Biuro prokuratora podkreśliło, że są to jedynie wstępne dane.

  "Liczby te nie są ostateczne, ponieważ trwają prace nad ich ustaleniem w miejscach, w których toczą się aktywne działania wojenne oraz na tymczasowo okupowanych i wyzwolonych terytoriach" - czytamy.

 • 10:17

  Rosja przerzuca swoje siły z Donbasu i innych okupowanych terenów na południe Ukrainy, zwłaszcza w okolice Chersonia; tam, na około 350-kilometrowym odcinku między Zaporożem a Chersoniem będę teraz toczyć najcięższe walki - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Siły rosyjskie niemal na pewno gromadzą się na południu w oczekiwaniu na kontrofensywę Ukrainy lub w przygotowaniu do ewentualnego szturmu. Długie konwoje rosyjskich ciężarówek wojskowych, czołgów, holowanej artylerii i innej broni nadal oddalają się z ukraińskiego regionu Donbasu i kierują się na południowy zachód. Doniesiono również, że sprzęt był przemieszczany z okupowanych przez Rosję Melitopola, Berdiańska, Mariupola oraz z właściwego terytorium Rosji przez most Kerczeński na Krym. Batalionowe grupy taktyczne (BGT), które liczą od 800 do 1000 żołnierzy, zostały rozmieszczone na Krymie i prawie na pewno zostałyby wykorzystane do wsparcia rosyjskich oddziałów w rejonie Chersonia. 2 sierpnia na Krymie rozmieszczono nową BGT, a przerzucane są także BGT ze Wschodniego Zgrupowania Sił. Najprawdopodobniej w najbliższych dniach zostaną one wysłane w rejon Chersonia" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Siły ukraińskie koncentrują się na atakowaniu mostów, magazynów amunicji i połączeń kolejowych w południowych regionach Ukrainy, w tym strategicznie ważnego łącznika kolejowego, który łączy Chersoń z okupowanym przez Rosję Krymem, prawie na pewno używając kombinacji efektów blokowania, uszkadzania, degradowania, niszczenia i zakłócania, aby spróbować wpłynąć na zdolność Rosji do logistycznego zaopatrzenia. Wojna Rosji z Ukrainą wkracza w nową fazę, a najcięższe walki przeniosą się na około 350-kilometrową linię frontu rozciągającą się na południowy zachód od okolic Zaporoża do Chersoniu, równolegle do Dniepru" - dodano.

 • 8:22

  W obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej zginęło w piątek pięciu cywilów, a 14 osób zostało rannych - poinformował gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

  "5 sierpnia Rosjanie zabili pięciu mieszkańców obwodu donieckiego, a 14 osób zostało rannych" - napisał Kyryłenko w komunikatorze Telegram.

  Podkreślił, że obecnie niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby ofiar w okupowanym Mariupolu i Wołnowasze.

 • 6:58

  Na południu Ukrainy siły rosyjskie prowadzą operację obronną, na wschodzie ofensywę na dwóch kierunkach: bachmuckim i awdijiwskim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Armia rosyjska prowadzi operację ofensywną w Donbasie, a główne wysiłki skoncentrowano na kierunku bachmuckim i awdijiwskim - czytamy w porannym komunikacie ukraińskiego sztabu. W okolicy Bachmutu trwają walki.

  Na południu siły rosyjskie prowadzą operację obronną. Koncentrują się na utrzymaniu zajętych terytoriów i spowodowaniu jak największych strat po stronie ukraińskich sił zbrojnych.

  Według sztabu w gotowości do ataku są cztery rosyjskie jednostki przenoszące pociski manewrujące odpalane z morza.

 • 6:48

  Niemcy blokują wypłatę kolejnych transz pomocy makrofinansowej UE dla Ukrainy – przekazały PAP unijne źródła dyplomatyczne. Powodem jest kwestia gwarancji dla 8 miliardów euro pożyczek, które mają być udzielone Ukrainie w związku z rosyjską agresją. Strona niemiecka nie komentuje tych doniesień.

 • 6:23

  Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

 • 4:23

  ISW: Kreml kontynuuje zastępowanie ukraińskich kolaborantów rosyjskimi urzędnikami na terenach okupowanych. Najprawdopodobniej to kolejny etap formalnego przejmowania władzy nad zajętymi obszarami - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

  Siły rosyjskie kontynuowały nieudane ataki w północno-zachodnim obwodzie chersońskim na ukraiński przyczółek nad rzeką Inhulec.

 • 4:22

  Instytut Studiów nad Wojną: ukraińscy urzędnicy potwierdzili, że Iran przekazał 46 dronów Rosji oraz, że ukraińskie władze widziały już użycie tych downów w walce w Ukrainie.

 • 4:21

  O zacieśniającej się współpracy w sektorze zbrojeniowym i pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym rozmawiała w piątek w Warszawie marszałek Sejmu Elżbieta Witek z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei Kim Jin Pyo.

 • 4:21

  Ukrinform: Jedna osoba ranna w wyniku piątkowego rosyjskiego ostrzału w obwodzie sumskim. 70 domów straciło zostało pozbawionych prądu.

 • 4:21

  Wzywamy społeczność międzynarodową do podjęcia pilnych działań, aby wymusić na Rosji przekazanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pod kontrolę władz Ukrainy. Jest to kwestia bezpieczeństwa całego świata - zaapelował w oświadczeniu ukraiński resort spraw zagranicznych.

 • 4:21

  Rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej to akt terroru, który spowodował ryzyko dla całej Europy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  - Dzisiaj okupanci stworzyli kolejną nadzwyczaj ryzykowną sytuację dla całej Europy: ostrzelali Zaporoską Elektrownię Jądrową - powiedział szef państwa i zaznaczył, że rosyjskie siły przeprowadziły w piątek ostrzał obiektu dwukrotnie.

  Rosyjski żołnierz w pobliżu elektrowni w Enerhodarze

 • 4:20

  Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów. W jego skład ma wejść m.in. amunicja do broni dalekiego zasięgu oraz opancerzone wozy medyczne - podała agencja Reutera.

 • 4:20

  Szefowa ukraińskiego biura organizacji pozarządowej Amnesty International (AI) Oksana Pokalczuk poinformowała, że odchodzi z pracy po publikacji przez centralę raportu, w którym skrytykowano ukraińską armię.

Autorka/Autor:asty, pp //now

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: