Władze obwodu chersońskiego o groźbach dla rodziców, którzy nie chcą posłać dzieci do szkoły z rosyjskim programem

Aktualizacja:
Autor:
akr,
js
//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Łukasiewicz: żeby odbić tak duże miasto jak Chersoń, Ukraińcy potrzebowaliby prawdopodobnie od siedmiu do dziesięciu brygad
Łukasiewicz: żeby odbić tak duże miasto jak Chersoń, Ukraińcy potrzebowaliby prawdopodobnie od siedmiu do dziesięciu brygadTVN24
wideo 2/22
TVN24Łukasiewicz: żeby odbić tak duże miasto jak Chersoń, Ukraińcy potrzebowaliby prawdopodobnie od siedmiu do dziesięciu brygad

Rosyjski atak na Ukrainę trwa od 178 dni. Szef władz obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz przekazał, że okupanci grożą wysiedleniem i konfiskatą mienia rodzicom, którzy nie chcą posłać swoich dzieci do szkoły z rosyjskim programem nauczania. Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola przekazał, że Rosjanie w jednej ze szkół w mieście ustawili popiersie Włodzimierza Lenina. Dodał, że w innej dzielnicy wyświetlony został pokaz filmów z czasów ZSRR. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:04

  Ukraińcy muszą jeszcze wiele zrobić i wycierpieć dla zwycięstwa, ale już mają prawo czuć się dumni – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych na kilka dni przed Dniem Niepodległości swego kraju.

  - Dla zwycięstwa jeszcze trzeba walczyć, trzeba bardzo wiele zrobić, trzeba wytrwać i niestety wytrzymać dużo bólu – oznajmił Zełenski.

 • 21:13

  Okupanci w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy grożą wysiedleniem i konfiskatą mienia rodzicom, którzy nie chcą posłać swoich dzieci do szkoły z rosyjskim programem nauczania – poinformował szef władz obwodowych Jarosław Januszewycz na Telegramie.

  "W ramach ostrzeżenia wszyscy rodzice, którzy nie złożą wniosku o nauczanie swoich dzieci w 'szkole', dostaną grzywnę wysokości 148 tys. rubli (prawie 12 tys. zł - red.)" - napisał.

 • 20:52

  Wiceminister skarbu USA Wally Adeyemo powiedział w rozmowie ze swym tureckim odpowiednikiem Yunusem Elitasem, że rosyjscy obywatele i podmioty gospodarcze próbują wykorzystać Turcję do ominięcia zachodnich sankcji nałożonych w związku z agresją Moskwy na Ukrainę - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat amerykańskiego resortu.

 • 18:47

  Już 27 statków z 670 tys. ton produkcji rolnej wyszło z ukraińskich portów w ciągu 20 dni działania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym – poinformowało ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

  Resort podał, że w tym czasie wpłynęło do ukraińskich portów w celu załadunku 18 statków, a rozpatrywanych jest około 40 kolejnych wniosków o wejście do portu.

 • 18:46

  Do 24 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataków rakietowych sił rosyjskich na internaty w Charkowie, do których doszło w środę i czwartek – poinformowała rada miasta na Telegramie.

  Władze Charkowa powiadomiły, że na miejscu środowego ataku znaleziono trzy kolejne ciała – mężczyzny oraz dwóch osób, w przypadku których ze względu na stan szczątków płeć będą musieli ustalić eksperci.

  W komunikacie podano, że prace ratunkowe wciąż trwają.

 • 18:20

  Wystawę zniszczonego przez siły ukraińskie rosyjskiego sprzętu wojskowego zorganizowano na głównej ulicy Kijowa, Chreszczatyku. Wśród prezentowanych pojazdów są czołgi, rozmaite pojazdy opancerzone, wyrzutnie rakiet i tym podobne.

 • 18:19

  Podczas sobotnich uroczystości związanych z 78. rocznicą zakończenia bitwy o Normandię w Montormel lokalne władze i zaproszeni goście uhonorowali Ukrainę.

  Uczestniczący w obchodach ambasador RP Jan Emeryk Rościszewski podkreślił, że Ukraińcy "walczą dziś o wartości stanowiące podwaliny Europy".

 • 17:57

  Ukraina otrzymała już około 100 dużych dronów dalekiego zasięgu w ramach projektu Armia Dronów – oświadczył ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow w wywiadzie dla agencji Ukrinform.

 • 17:21

  Ukraińscy hakerzy włamali się do systemu telewizji na okupowanym przez Rosję Krymie i nadali film z fragmentem przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – poinformowała organizacja społeczna Informacyjne Wojska Ukrainy.

  Na początku krótkiego filmu umieszczono fragment wystąpienia Zełenskiego, w którym mówi on: "Niech każdy z rosyjskich okupantów, którzy zajęli drogą ziemię Krymu, pamięta: na tej ziemi nie zaznają spokoju".

 • 17:20

  Nie da się pisać o tej wojnie językiem, który był jeszcze rok temu, żeby ją opisać będziemy potrzebować nowego języka - stwierdził ukraiński pisarz Serhij Żadan, który przyjechał do Lublina na spotkanie autorskie połączone ze zbiórką funduszy na pomoc walczącej Ukrainie.

 • 17:08

  Organizacja charytatywna Wołonterska rozpoczęła w Charkowie realizację projektu Relieve, polegającego na przekształcaniu porzuconych piwnic w mieście w tymczasowe schrony. Organizacja powiadomiła o tym w sobotę w mediach społecznościowych.

  "Naszym wielkim celem jest przygotowanie wystarczającej liczby piwnic dla bezpiecznego ulokowania 100 tys. osób" – napisano.

 • 16:58

  Dwanaście osób odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Wozniesieńsk w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy – poinformowała obwodowa prokuratura na Telegramie. Wcześniej władze informowały o czworgu ciężko rannych dzieciach.

  Wozniesieńsk leży w pobliżu Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej.

 • 15:42

  Kreml dąży do wytworzenia wrogości między Polakami i Ukraińcami, manipulując faktami lub szerząc fałszywe narracje - powiedział PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

  Podkreślił, że rosyjska propaganda od dłuższego czasu nie zmienia taktyki działań wymierzonych w Polskę w związku z wojną w Ukrainie.

 • 15:41

  Ukraiński resort spraw zagranicznych zaapelował do Austrii o wydalenie przedstawiciela Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu za wpis w mediach społecznościowych, w którym apeluje, by nie okazywać "żadnej litości" mieszkańcom Ukrainy – poinformował rzecznik ministerstwa Ołeh Nikołenko.

 • 15:26

  Po piątkowej zapowiedzi Gazpromu o ponownym wyłączeniu pod koniec sierpnia dostaw gazu bałtyckim gazociągiem Nord Stream 1, Ukraina zaproponowała wykorzystanie w zamian swojego odcinka rurociągów – podała dpa.

 • 14:09

  Od czasu zajęcia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej przez Rosjan są problemy z częściami zamiennymi i materiałami, wojskowi rosyjscy zajęli dwa schrony, wciąż przebywają na terenie siłowni, wywierają presję na personel - mówi jeden z ukraińskich pracowników.

 • 13:07

  Specjaliści białoruscy z zakładów w Baranowiczach wysyłani są do Rosji, by tam remontować samoloty bojowe, później używane w wojnie przeciw Ukrainie - poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  Robotnicy z Białorusi zajmują się wyprowadzaniem samolotów z magazynów i ich konserwacją. "Ogółem prace są prowadzone na samolotach typu MiG-29 i jego modyfikacjach" - ocenia wywiad.

  Jak oceniają władze Ukrainy, rosyjskie samoloty wojskowe atakujące Ukrainę korzystają z lotnisk na Białorusi, w tym w Baranowiczach na zachodzie kraju.

 • 12:12

  "W odremontowanej szkole nr 65 w Mariupolu okupanci ustawiają odnalezione popiersie Lenina" - napisał lojalny wobec Kijowa doradca mera Petro Andriuszczenko na komunikatorze Telegram.

  Andriuszczenko napisał także o organizowanym w innej dzielnicy pokazie filmu z czasów ZSRR. Skomentował to ironiczną uwagą, że władze okupacyjne powinny przywrócić Mariupolowi dawną sowiecką nazwę Żdanow, by "nie hańbić imienia bohaterskiego miasta Maripola".

 • 10:22

  Dwa statki ze zbożem z Ukrainy wypłynęły w sobotę z portu Czornomorsk w obwodzie odeskim. Łącznie 27 jednostek z ukraińskimi ładunkami produkcji rolnej opuściło do tej pory porty nad Morzem Czarnym w ramach porozumienia o eksporcie zboża.

  Centrum koordynacyjne w Stambule, które powołano w celu zapewnienia bezpieczeństwa transportów zboża ukraińskiego, podawało wcześniej, że będą to jednostki Zumrut Ana i MV Ocean S. Na ich pokładzie znajdowało się 6,3 tys. ton oleju słonecznikowego i 25 tys. ton pszenicy.

 • 9:23

  "Ostatni tydzień przyniósł jedynie minimalne zmiany w kontroli terytorialnej wzdłuż linii frontu" - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. "W Donbasie, po niewielkich postępach od początku sierpnia, siły rosyjskie zbliżyły się do obrzeży miasta Bachmut, ale nie wdarły się jeszcze na teren zabudowany. Rosja nie podjęła większych wysiłków w celu posunięcia się w sektorach Zaporoża i Charkowa. Na południowym zachodzie ani siły ukraińskie, ani rosyjskie nie poczyniły postępów na linii frontu w Chersoniu. Jednak coraz częstsze eksplozje za liniami rosyjskimi prawdopodobnie wywierają presję na rosyjską logistykę i bazy lotnicze na południu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Jest mało prawdopodobne, aby w ciągu najbliższego tygodnia sytuacja uległa istotnej zmianie. Siły rosyjskie są na razie prawdopodobnie przygotowane jedynie do podejmowania ograniczonych lokalnych szturmów, rzadko angażujących więcej niż kompanię wojsk. Jednak w najbliższych miesiącach inicjatywa będzie należała do tej strony, która zdoła wygenerować wiarygodne, zaangażowane siły do działań ofensywnych" - dodano.

 • 8:40

  W Sewastopolu na anektowanym Krymie doszło do eksplozji. Jak informują ukraińskie media, do wybuchu doszło w pobliżu kwatery głównej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Dron bojowy miał uderzyć w dach budynku. Na razie nie ma informacji o zniszczeniach lub rannych.

  Wybuchy i jasne błyski było widać także w mieście Eupatoria na Krymie.

 • 8:21

  Siedmiu mieszkańców obwodu donieckiego zginęło w ciągu minionej doby na skutek ostrzałów rosyjskich - poinformował w sobotę rano szef administracji regionu, Pawło Kyryłenko. Rannych zostało 13 osób.

 • 7:33

  ISW zwraca również uwagę, że sytuacja w okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze pozostała w piątek zasadniczo bez zmian. Rosyjskie władze twierdziły wcześniej, że istniało tego dnia ryzyko "ukraińskich prowokacji", co według władz Ukrainy wskazywało na możliwość dokonania operacji pod fałszywą flagą przez Rosjan.

  Szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch informował jednak w piątek, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest napięta, ale pozostaje pod kontrolą – zaznacza ISW.

 • 7:32

  Według ISW rosyjskie władze w widoczny sposób zacieśniają też środki bezpieczeństwa na Krymie, co świadczy o rosnącym zaniepokojeniu ukraińskimi uderzeniami na obszarach, które uznawano wcześniej za bezpieczne. W Sewastopolu Rosjanie stworzyli punkty kontrolne, by przeszukiwać ukraińskie samochody w obawie przed sabotażem.

 • 7:30

  Ukraińskie ataki na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie i w okupowanym obwodzie chersońskim wywołały panikę wśród Rosjan. Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej bez zmian, mimo obaw o prowokacje – ocenia w sobotę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Think tank przytacza doniesienia z 18 sierpnia o rzekomych kolejnych atakach Ukraińców na rosyjskie bazy lotnictwa Belbek na anektowanym Krymie i Stary Oskol w pobliżu Biełgorodu w Rosji, oceniając że są najprawdopodobniej przesadzone i nieprecyzyjne.

  Nie ma dowodów, że siły ukraińskie przeprowadziły takie uderzenia, a jednak te przesadzone informacje rozpowszechniały na szeroką skalę źródła rosyjskie, co wskazuje na "szerszą panikę wśród Rosjan", wywołaną wcześniejszymi atakami, przypisywanymi Ukraińcom – napisano w raporcie think tanku.

 • 6:00

  Prokuratorzy udowodnili w sądzie, że w maju mężczyzna przesłał znajomemu z Rosji dane o stanie mostu w powiecie biełgorodsko-dniestrskim obwodu odeskiego oraz informacje o rozmieszczeniu sił zbrojnych w regionie, które wcześniej nie były oficjalnie podawane do wiadomości publicznej. Ponadto mężczyzna miał w domu, bez wymaganego pozwolenia, 30 naboi kalibru 5,45 mm.

 • 5:58

  Mieszkaniec Odessy został skazany na pięć lat więzienia za rozpowszechnianie informacji o rozmieszczeniu sił zbrojnych Ukrainy w regionie, poinformowała w sobotę prokuratura generalna w mediach społecznościowych.

  Mężczyzna został skazany za rozpowszechnianie informacji o przemieszczaniu się i rozmieszczeniu personelu wojskowego i sprzętu sił zbrojnych, a także za nielegalne przechowywanie amunicji (część 2 artykułu 114-2, część 1 artykułu 263 kodeksu karnego).

 • 4:26

  Blinken podał, że zgodnie z dekretem Bidena o przyznaniu pomocy w wysokości 775 mln dolarów Ukraina otrzyma "dodatkową broń, amunicję i sprzęt z zasobów Departamentu Obrony USA". Podkreślił, że "wojska ukraińskie skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju".

  Sekretarz stanu przypomniał, że "od początku tej administracji" łączna kwota pomocy USA w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, łącznie z najnowszym pakietem, sięga około 10,6 mld dolarów. Podkreślił też, że Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie pomocy wraz z sojusznikami i partnerami z ponad 50 krajów.

  "Odwaga i siła ukraińskiego wojska i jego mieszkańców są niezwykłe, a Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie dodatkowe systemy i zdolności, aby przynieść maksymalne korzyści na polu bitwy i wzmocnić pozycję Ukrainy przy stole negocjacyjnym" – przekazał Blinken.

 • 4:26

  "W trwającej już prawie sześć miesięcy niesprowokowanej i brutalnej wojnie Rosji z Ukrainą na pełną skalę, siły zbrojne prezydenta Putina kontynuują ofensywę, zadając poważne straty ludności cywilnej i powodując masowe zniszczenia infrastruktury cywilnej" – zauważył w oświadczeniu amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

  Według niego prezydent Joe Biden "pokazał jasno", że Stany Zjednoczone będą nadal "wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne".

 • 23:15

  Niemcy dostarczą Ukrainie wsparcie wojskowe - poinformował w piątek wieczorem Ukrinform na podstawie komunikatu rządu federalnego. "Planowana pomoc wojskowa dla Ukrainy obejmuje 255 pocisków Vulcano 155 mm" – brzmi cytowany fragment oświadczenia.

  Agencja zwraca uwagę, że pociski Vulcano mogą trafiać cele w odległości do 80 km. Są dwojakiego rodzaju: z modułem naprowadzania i bez niego.

  Ze względów bezpieczeństwa Niemcy nie ogłosiły jeszcze, który z tych dwóch typów pocisków przekażą Ukrainie i kiedy to nastąpi - podał Ukrinform.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr, js //now

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TELEGRAM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości