Ukraiński sztab: siły zbrojne odparły wojska rosyjskie na czterech kierunkach

Aktualizacja:
Autor:
ft,
momo
//now
Źródło:
PAP
Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy w Ukrainie. Wideo archiwalne
Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy w Ukrainie. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/23
Reuters ArchiveZniszczony rosyjski sprzęt wojskowy w Ukrainie. Wideo archiwalne

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 174 dni. Sztab generalny w Kijowie poinformował w codziennym sprawozdaniu, że siły zbrojne Ukrainy odparły wojska rosyjskie na czterech kierunkach, w tym kramatorskim i bachmuckim. W okupowanym przez Rosjan Lisiczansku rozległ się potężny wybuch - przekazał szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Jak stwierdził, w wyniku eksplozji zginęło około stu żołnierzy rosyjskich. W tvn24.pl relacjonujemy bieżące wydarzenia z Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:51

  Ministerstwo oświaty Ukrainy poinformowało, że w szkołach średnich z programu literatury obcej usunęło utwory pisarzy rosyjskich z wyjątkiem twórców związanych z Ukrainą. Wśród proponowanych uczniom utworów poetyckich będzie "Niepewność" Adama Mickiewicza.

 • 22:11

  Wojska rosyjskie przeprowadzają codziennie około 700-800 ostrzałów pozycji ukraińskich, zużywając od 40 tysięcy do 60 tysięcy sztuk amunicji - przekazał naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

 • 21:14

  Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na lotnisko wojskowe w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy - poinformowało Dowództwo Centrum ukraińskich sił powietrznych. Dodało, że pociski zrzuciły samoloty Su-34 z terytorium Białorusi.

  Jak głosi komunikat, w lotnisko uderzyły dwa kierowane pociski rakietowe Ch-59. Zrzuciły je samoloty nadlatujące z terytorium Białorusi, które udawały loty szkoleniowe.

 • 20:41

  We wtorek wieczorem wojska rosyjskie ostrzelały jedną z dzielnic Charkowa - poinformowała tamtejsza prokuratura. Ostrzał był prowadzony z systemów rakietowych Tornado.

  W wyniku ostrzału została uszkodzona zajezdnia tramwajowa.

  Media informują o siedmiu rannych cywilach.

 • 20:13

  Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne zacumował w porcie Tartus w Syrii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła i dane satelitarne.

  Pływający pod banderą Sierra Leone masowiec Razoni wypłynął z Odessy 1 sierpnia na podstawie umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu zbóż. Jest to pierwsza jednostka przewożąca ukraińskie zboże od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Na jego pokładzie znajduje się 26 tysięcy ton kukurydzy.

  Portem docelowym statku miał być Trypolis w Libanie, jednak nie dokonano tam rozładunku zgodnie z planem. Według Reutersa pierwotny nabywca odmówił przyjęcia dostawy z powodu obaw o jakość zboża, w związku z czym Razoni popłynął do Turcji, dokując 11 sierpnia w Mersin, i tam rozładował część ładunku.

  W kolejnych dniach jego lokalizacja nie była znana, ponieważ na pokładzie był wyłączony transponder.

  Jak pisze Reuters, zdjęcia satelitarne z firmy Planet Labs PBC pokazały statek we wtorek rano w syryjskim porcie Tartus. Źródło żeglugowe potwierdziło, że jednostka zadokowała tam, a załoga zamierza rozładować w Syrii kolejną część ładunku kukurydzy.

 • 20:07

  Armia rosyjska przeprowadziła atak rakietowy na lotnisko wojskowe w obwodzie żytomierskim - poinformowała służba prasowa Dowództwa Sił Powietrznych "Centrum".

  Rakiety zostały wypuszczone z terytorium Białorusi.

  W wyniku ostrzału został uszkodzony pas startowy.

 • 19:49

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres uda się 18 sierpnia na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

  - Na zaproszenie prezydenta Zełenskiego sekretarz generalny uda się w czwartek do Lwowa, by wziąć udział w trójstronnym spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i z przywódcą Ukrainy - powiedział rzecznik. Dodał, że w piątek Guterres uda się do Odessy, a następnie do Turcji.

  Tematem rozmów ma być m.in. napięta sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, okupowanej przez wojska rosyjskie. Guterres apelował niedawno o zakończenie działań militarnych wokół elektrowni.

 • 19:05

  Siły ukraińskie odparły próby szturmu rosyjskich wojsk między innymi w pobliżu Sołedaru i Mazaniwki w obwodzie donieckim. Rosjanie prowadzą działania ofensywne w pobliżu Nowomychajliwki i miejscowości Newelske. Walki trwają - poinformował sztab generalny armii Ukrainy.

  W komunikacie na Facebooku, opisującym sytuację na froncie według stanu na wtorek wieczorem, sztab podał, że Rosjanie próbowali podjąć szturm koło Mazaniwki, wsi w rejonie (powiecie) kramatorskim. Wobec niepowodzenia wycofali się. Nieudane były także próby szturmu koło Iwano-Darjiwki w rejonie bachmuckim.

  "Stratami i wycofaniem się zakończyły się działania szturmowe i ofensywne okupanta w okolicy Sołedaru, Zajcewego i Majorska" - oznajmił sztab.

 • 18:58

  Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował na Twitterze, że pomoc uchodźcom wewnętrznym była jednym z głównych tematów jego rozmów we Lwowie z gubernatorem obwodu lwowskiego Maksymem Kozyckim i merem tego miasta Andrijem Sadowym.

  "Współpraca i pomoc uchodźcom wewnętrznym na Ukrainie były głównymi tematami spotkań z Gubernatorem Obwodu Lwowskiego Maksymem Kozyckim i merem Lwowa Andrijem Sadowym" - napisał Dworczyk.

  Przekazał, że wkrótce jeden z miejskich placów we Lwowie otrzyma imię Stanisława Lema. "Dziękujemy władzom Lwowa!" - podkreślił szef KPRM.

 • 18:51

  Przedstawiciele administracji USA do końca mieli duże problemy, by przekonać europejskich i ukraińskich przywódców o realności rosyjskich planów agresji na Ukrainę - podał we wtorkowej publikacji "Washington Post". Amerykanie mieli też między innymi radzić prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, by wcześniej ogłosił mobilizację.

  Artykuł opisuje wielomiesięczne, zakulisowe działania amerykańskich urzędników, by przekonać sojuszników, że Rosja planuje inwazję zbrojną na pełną skalę na Ukrainę, oraz próby odwiedzenia Rosji od tego zamiaru.

 • 18:42

  W okupowanym przez wojska rosyjskie Lisiczansku rozległ się potężny wybuch - poinformował szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Przekazał, że w wyniku eksplozji zginęło około stu żołnierzy rosyjskich.

  Urzędnik nie podał więcej szczegółów.

 • 18:15

  Ponad 20 samolotów mieściło rosyjskie lotnisko wojskowe Hwardijske na anektowanym Krymie, gdzie, według wcześniejszych doniesień rosyjskich mediów, w pobliżu doszło do eksplozji - poinformował na Twitterze dziennikarz śledczy portalu Bellingcat Christo Grozew.

  Grozew napisał, że lotnisko to "mieściło 12 samolotów Su-24M oraz 12 Su-25SM i było zintegrowane z rosyjską marynarką wojenną".

  Su-24M to bombowce, a Su-25SM samoloty szturmowe.

 • 18:00

  Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, rozmawiali we wtorek telefonicznie na temat sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Zełenski poprosił o rozszerzenie zakresu sankcji wobec Rosji, Macron opowiedział się za wysłaniem do elektrowni międzynarodowej misji.

  Rozmowa odbyła się rano, trwała godzinę i 20 minut – poinformował Pałac Elizejski.

  "Prezydent Macron wyraził zaniepokojenie z powodu zagrożenia, jakie stwarzają obecność i działania rosyjskich sił zbrojnych (...) w ukraińskich instalacjach jądrowych, a także wezwał do wycofania tych wojsk" – powiadomiła administracja prezydenta Francji w komunikacie prasowym.

  "Macron wyraził poparcie dla propozycji dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, aby jak najszybciej wysłać misję (do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej), a obaj prezydenci omówili warunki takiego (przedsięwzięcia)" – oświadczyły francuskie władze.

  Przywódcy rozmawiali także o eksporcie ukraińskich zbóż, "co jest niezbędne dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego" - podkreślono.

 • 17:10

  Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat poinformował, że Rosja skoncentrowała wokół granic Ukrainy około 360 śmigłowców. Na początku inwazji, pod koniec lutego, grupa śmigłowców liczyła około 250 maszyn.

  - Na początku wojny zgrupowania lotnicze Federacji Rosyjskiej naokoło Ukrainy liczyły 700 maszyn: 450 samolotów i 250 śmigłowców. Samolotów dziś jest nieco mniej - wokół granic ukraińskich na różnych lotniskach na Białorusi, na Krymie znajduje się ich 430 - powiedział rzecznik podczas briefingu w Kijowie. W tym samym czasie liczba śmigłowców znacznie wzrosła - dodał - i zgrupowanie to "stanowi teraz ponad 360 maszyn, które przeciwnik ma do swojej dyspozycji w pobliżu Ukrainy".

  Zdaniem rzecznika dzieje się tak dlatego, że Rosja do wsparcia wojsk lądowych najczęściej używa lotnictwa szturmowego i śmigłowców bojowych.

  Rosja wykorzystuje przy tym w wojnie przeciwko Ukrainie różne rodzaje lotnictwa - dodał rzecznik. - Odnotowujemy (działania) lotnictwa strategicznego, bombowców dalekiego zasięgu, samolotów myśliwsko-bombowych Su-34 i lotnictwa szturmowego - powiedział przedstawiciel ukraińskich sił powietrznych.

 • 15:41

  "Po raz kolejny rozmawiałem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Poinformowałem go o sytuacji na froncie i rosyjskim terroryzmie w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, a także podziękowałem Francji za znaczącą pomoc w zakresie zbrojeniowym" - napisał we wtorek na Twitterze przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  "Omówiliśmy zwiększenie makrofinansowej pomocy Ukrainie w sferze bezpieczeństwa żywnościowego oraz wzmocnienie sankcyjnych nacisków na Federację Rosyjską" - dodał Zełenski.

  Poprzednia rozmowa obu przywódców odbyła się 1 sierpnia.

 • 15:28

  W rejonie miasta Dżankoj na anektowanym Krymie rozmieszczonych zostało co najmniej osiem rosyjskich systemów rakietowych S-400, trzy systemy S-300 i pięć zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S1 - podała ukraińska armia.

  Armia poinformowała we wpisie na kanale Telegram, że "w rejonie stacji kolejowej Azowska przeprowadzono rozładunek 17 transporterów opancerzonych, 10 haubic samobieżnych Goździk, siedmiu haubic Msta-S, dwóch haubic Piwonia (Pion), trzech jednostek wyrzutni rakietowych Grad oraz amunicji". Stacja kolejowa Azowska leży około 23 km na południowy wschód od Dżankoja.

  Jak podano w komunikacie, na lotnisku znajdowało się też 440 pojemników transportowo-startowych do pocisków. "Skoncentrowano je w takiej liczbie nie tyle w celu obrony przestrzeni potwietrznej, lecz (bardziej) po to, by przetransportować je do obwodów chersońskiego i zaporoskiego, do ostrzałów Mikołajowa i Zaporoża".

  Armia wyraziła przekonanie, że Rosjanie planowali wzmożenie ostrzałów przed Dniem Niepodległości, obchodzonym na Ukrainie 24 sierpnia.

 • 12:48

  W pobliżu miasta Krasnogwardiejskoje w centralnej części Krymu widać kłęby czarnego dymu - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

  Krasnogwardiejskoje znajduje się około 30 km na południe od miasta Dżankoj, w którego okolicy we wtorek rano wybuchł pożar na stacji transformatorowej oraz nastąpiła seria wybuchów w składzie amunicji. Poranne wtorkowe wybuchy uszkodziły również infrastrukturę kolejową na Krymie oraz spowodowały konieczność ewakuacji tysięcy ludzi.

 • 10:48

  "Rozpoczęła się ewakuacja ludności z okolic Dżankoja, spowodowana wybuchami amunicji. Nikt nie zdoła się ukryć. A niedługo nie będzie się gdzie wycofać" – napisał we wtorek ukraiński mer Melitopola Iwan Fedorow na Telegramie.

  Natomiast przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow poinformował, że na moście Kerczeńskim zwiększył się ruch samochodowy, chcących wyjechać z półwyspu Krymskiego.

  "Tysiące obywateli Rosji próbują się wydostać przez Zatokę Kerczeńską. Ostrzegano was już po Nowofedoriwce: nie zostawajcie, wyjeżdżajcie z Krymu jak najszybciej. A wy musieliście czekać na Dżankoj…" – napisał na Facebooku.

 • 10:07

  Zatrzymanym w Mariupolu przez żołnierzy rosyjskich Chorwatowi, Brytyjczykowi i Szwedowi grozi kara śmierci. Separatystyczny sąd na wschodzie Ukrainy oskarżył ich o walkę po stronie ukraińskiej w charakterze najemników - podał we wtorek chorwacki dziennik "Slobodna Dalmacija".

 • 9:26

  Wiemy dobrze, że Rosjanie chcą przekierować energię, produkowaną przez Zaporoską Elektrownię Jądrową, na Krym i całkowicie odciąć od tej energii te tereny Ukrainy, które znajdują się pod kontrolą rządu w Kijowie - powiedział we wtorek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki.

  - Będą również szantażować nas możliwością zastosowania elektrowni jako "pokojowej" broni jądrowej - dodał.

  Reznikow powiedział też, że ukraińskie wojsko nie strzela w cele znajdujące się w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. - Takie działanie nie ma sensu, ponieważ rozumiemy poziom zagrożenia nuklearnego dla całej ludzkości. Przeżyliśmy tragedię czarnobylską w 1986 roku. To przede wszystkim Ukraińcy wiedzą, czym była ta tragedia i ile osób zmarło potem na skutek napromieniowania – podkreślił.


  "Bijemy we wszystkie dzwony i prosimy o interwencję nie tylko Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, lecz również całą społeczność międzynarodową"


 • 8:48

  Pierwszy statek z żywnościową pomocą humanitarną dla Afryki wypłynął z portu Piwdennyj na Ukrainie. Wiezie 23 tys. ton ukraińskiej pszenicy dla mieszkańców Etiopii – podała we wtorek stacja Sky News, cytując ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

  Statek Brave Commander kieruje się do portu w Dżibuti, a pszenica ma ostatecznie trafić do Etiopii. „Ministerstwo i ONZ pracują nad sposobami zwiększenia dostaw żywności dla społecznie wrażliwych grup mieszkańców Afryki” – poinformował resort.

 • 8:44

  "Ograniczona obecnie skuteczność Floty Czarnomorskiej osłabia ogólną strategię inwazyjną Rosji, po części dlatego, że zagrożenie desantem na Odessę zostało już w dużej mierze zneutralizowane. Oznacza to, że Ukraina może skierować w inne miejsca zasoby, aby wywierały presję na rosyjskie siły lądowe" - napisał brytyjski resort obrony w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

 • 8:42

  "Okręty nawodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej nadal przyjmują postawę skrajnie defensywną, a ich patrole ograniczają się generalnie do wód w zasięgu wzroku od wybrzeża Krymu. Kontrastuje to ze wzmożoną aktywnością rosyjskiej marynarki wojennej na innych morzach, która jest typowa dla tej pory roku. Flota Czarnomorska nadal używa pocisków dalekiego zasięgu do wspierania ofensyw lądowych, ale ma obecnie problemy ze sprawowaniem skutecznej kontroli nad morzem. Straciła swój okręt flagowy Moskwa, znaczną część odrzutowców bojowych lotnictwa morskiego oraz kontrolę nad Wyspą Węży" - napisało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 8:35

  Zdjęcia eksplozji z rejonu dżankojskiego na Krymie opublikował na Twitterze także Will Vernon z biura BBC w Moskwie.

 • 8:25

  Płonie rosyjska jednostka wojskowa w rejonie dżankojskim na okupowanym Krymie - poinformował we wtorek przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow.

  "Trafiono w skład amunicji w jednostce wojskowej orków (Rosjan - red.) we wsi Kalay (obecnie Azow) w rejonie dżankojskim" - napisał na Facebooku Czubarow. "Odgłosy eksplozji rozchodziły się po stepie" - dodał.

 • 8:06

  Rosyjska Flota Czarnomorska po doznanych stratach przyjmuje obecnie skrajnie defensywną postawę i choć wspiera ofensywy lądowe pociskami dalekiego zasięgu, nie sprawuje skutecznej kontroli nad Morzem Czarnym - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 8:06

  Wojska rosyjskie zaatakowały wsie, położone na północ od Mikołajowa na południu Ukrainy. Napastnicy ponieśli duże straty i się wycofali - poinformował we wtorek ukraiński Sztab Generalny.

  W nocy nieprzyjaciel ostrzelał z artylerii m.in. obwody czernihowski i sumski oraz kontynuował atak w kierunku położonych na wschodzie Ukrainy Kramatorska i Bachmutu - podano w komunikacie.

  "Oddziały wroga prowadziły operacje ofensywne i szturmowe w kierunku położonych w obwodzie donieckim Wołodymyriwki i Strapiwki. Ukraińscy obrońcy odparli najeźdźców, jednak walki trwają w pobliżu wsi Bachmutskie" - przekazano w opublikowanym na Facebooku komunikacie sztabu.

 • 8:04

  Pojawiły się doniesienia, że część żołnierzy z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej odmówiła kontynuowania walki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, a dalsze podziały wewnątrz wojsk kierowanych przez Rosję mogą osłabić rosyjską ofensywę – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Według think tanku cele rosyjskiej armii w obwodzie donieckim przemawiają do przedstawicieli tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, ale nie do separatystów z obwodu ługańskiego, zmęczonych działaniami wojennymi poza granicami obszaru, do którego roszczą sobie pretensje.

  ISW zaznacza, że nie jest w stanie niezależnie zweryfikować informacji o odmowie walki przez niektórych żołnierzy ŁRL, ale odzwierciedla ona większy trend zmniejszonego zaangażowania tej samozwańczej republiki w wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

  "Ten trend szczególnie zagraża rosyjskim wojskom, starającym się werbować kolejnych żołnierzy z obwodu ługańskiego, by uzupełnić niedawne straty. Dalsze podziały wewnątrz sił kierowanych przez Rosję grożą też osłabieniem skuteczności wysiłku wojennego Rosji”.

 • 7:23

 • 7:11

  W nocy z poniedziałku na wtorek wojska rosyjskie ostrzelały jednocześnie pięć dzielnic Charkowa - poinformował na Telegramie mer tego miasta Ihor Terechow.

  Dwie z zaatakowanych dzielnic znajdują się w samym centrum tego położonego na wschodzie Ukrainy miasta. Jego mer zaznaczył, że tak silnego ostrzału nie obserwowano w mieście od dawna.

  W tej chwili nie ma informacji o skutkach ataku.

 • 6:44

 • 4:03

  Stolica Mołdawii, Kiszyniów, stała się w poniedziałek celem dziewięciu fałszywych alarmów bombowych. Dotyczyły one m.in. szpitali, centrów handlowych oraz głównego lotniska kraju.

  "W ostatnim czasie w Kiszyniowie drastycznie wzrosła liczba fałszywych alarmów bombowych" - zauważył stołeczny portal Stiri, wskazując, że przybyło ich wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę.

  Na początku sierpnia premier Natalia Gavrilita ujawniła, że z raportu policji Mołdawii wynika, że fałszywe alarmy bombowe przeprowadzane są przez osoby znajdujące się na terytorium Rosji oraz Białorusi. Dodała, że kierowany przez nią gabinet zgłosił się już do władz tych państw prosząc o podjęcie walki z procederem utrudniającym funkcjonowanie mołdawskich instytucji.

 • 2:58

  Nowa Zelandia jest kolejnym krajem, który dołączył do kierowanego przez Wielką Brytanię programu szkoleń ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach - przekazało w poniedziałek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Jestem niezwykle zadowolony, że Nowa Zelandia rozszerzyła swoje wsparcie dla kierowanego przez Wielką Brytanię szkolenia ukraińskich sił zbrojnych. Nowozelandzka pomoc, podobnie jak innych naszych zagranicznych partnerów, zapewni kluczowe doświadczenie i umiejętności dzielnym mężczyznom i kobietom z Ukrainy walczącym o swój kraj" - oświadczył brytyjski minister obrony Ben Wallace.

 • 2:58

  Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek wieczorem, że świat przegra z terroryzmem i ulegnie nuklearnemu szantażowi, jeśli nie podejmie żadnych działań w sprawie okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

  W czwartek ukraiński koncern państwowy Enerhoatom przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu. Enerhoatom określił działania wojsk rosyjskich jako prowokację. Rosjanie oskarżyli o ostrzał Ukraińców. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał tego samego dnia do zakończenia działań militarnych wokół elektrowni.

  Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa siłownia jądrowa w Europie - została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy Rosatomu. Ukraiński koncern Enerhoatom informował jednak w maju, że codzienną eksploatacją i obsługą techniczną obiektu zajmował się ukraiński personel.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft, momo //now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości