Udostępnią turystom nazistowski kurort

Aktualizacja:
 
Hotelowy kompleks w mieście Prora przeznaczony była dla 20 tys. osóbTVN24

Władze niemieckiej wyspy Rugia na Morzu Bałtyckim, postanowiły dokończyć i udostępnić turystom monumentalny kurort zaprojektowany przez hitlerowców w 30-latach. Gigantyczny kompleks hotelowy przeznaczony był dla 20 tys. mieszkańców i był częścią projektu Adolfa Hitlera "Siła przez radość".

 
Gigantyczny kompleks hotelowy leży nad samym morzem TVN24

Projekt rozpoczęła w 1936 roku, narodowo-socjalistyczna organizacja "Siła przez radość", która w hitlerowskim państwie odpowiadała za zdrowie i wypoczynek Niemców. W planach było jeszcze otwarcie kolejnych czterech ośrodków w różnych częściach kraju. Jednak największy kompleks powstał w mieście Prora. Do dyspozycji gości miały być dwa ogromne baseny ze sztuczną falą i pokoje z widokiem na morze dla 20 tys. osób. Do "Proroskiego kolosa" Niemcy mieli przyjeżdżać z rodzinami, by tam odpoczywać.

Model architektury Trzeciej Rzeszy

Budowa ogromnego kompleksu została przerwana w 1943 roku z powodu trwającej wojny, a gigantyczne sześciokondygnacyjne budynki przy piaszczystej plaży, nigdy nie były otwarte dla gości. Pokoje o wymiarach 2,5 na 5 metrów były za to w czasie wojny schronieniem dla Niemców, ewakuowanych ze zbombardowanego przez aliantów Hamburga. Kwaterowano tam również niemieckie kobiety z tzw. "batalionów pomocniczych". Po wojnie kompleks przejęli żołnierze Armii Radzieckiej, a później Armii Krajowej NRD. W kolejnych latach pomieszczenia były dzierżawione przez różne firmy,a hotelowe pokoje zostały przeznaczone na biura. Niedokończony kompleks hotelowy od 1992 roku do niedawna był pod ochroną państwa jako model architektury Trzeciej Rzeszy.

Raj dla turystów?

W ostatnim czasie władze lokalne i inwestorzy postanowili ożywić gigantyczny kompeks i przekształcić budynki w nowoczesny kurort. Zainwestowano setki tysięcy euro, by kurort stał się dostępny dla turystów. Jednak, po wielu latach debat, pomysł nadal wywołuje wiele kontrowersje. Zdaniem krytyków przestępstwem jest dokańczać projekt hitlerowców.

Juergen Rostock, prezes Fundacji Nowa Kultura uważa, że Prora przypomina o przestępczej polityce socjalnej nazistów, i skandalem nazwał projekt organizowania rozrywki w tym historycznym miejscu.

Źródło: telegraph.co.uk, newsru.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24