Udaremniony zamach na szefa MSZ Izraela

W trakcie konfliktu zbrojnego w Strefie Gazy latem bieżącego roku izraelskie siły bezpieczeństwa udaremniły przygotowywany przez palestyńskich radykałów zamach na ministra spraw zagranicznych Awigdora Liebermana - poinformowały w czwartek izraelskie media.

Powołując się na służbę wywiadu wewnętrznego Szin Bet portal internetowy Ynet i dziennik "Times of Israel" podały, iż grupa Palestyńczyków z okolic Betlejem na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu planowała zakupienie rakietowego granatnika przeciwpancernego i ostrzelanie z niego samochodu ministra. W tym celu podjęto też obserwację tras przejazdu Liebermana, który mieszka w żydowskim osiedlu na Zachodnim Brzegu.

Podejrzani zatrzymani

Jak poinformował dziennik "Haaretz", w związku z tą sprawą aresztowano w ubiegłych tygodniach szereg podejrzanych, w tym jednego z czołowych działaczy radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas. Akty oskarżenia przeciwko nim skierowano do wojskowych sądów. Zamach miał skłonić rząd Izraela do wstrzymania ataków na Strefę Gazy.Lieberman jest przywódcą reprezentującej interesy imigrantów z dawnego ZSRR partii Israel Beiteinu (Nasz Dom Izrael). Ugrupowanie to cechuje zdecydowana niechęć do politycznych ustępstw na rzecz Palestyńczyków.

Autor: nsz / Źródło: PAP

Czytaj także: