Tusk na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Aktualizacja:
Tusk przybywa na regionalne dyskusje
Tusk przybywa na regionalne dyskusje
TVN24
TVN24Tusk przybywa na regionalne dyskusje

Premier Tusk przyleciał do czeskiej Ostrawy, gdzie rozpoczyna się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Główne tematy spotkania to Traktat UE, wejście do Schengen, sytuacja w Kosowie, kontakty z Rosją i wspólna polityka energetyczna.

Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą też dyskutować o unijnej Karcie Praw Podstawowych, europejskiej polityce sąsiedztwa, szczególnie o jej wymiarze wschodnim oraz o współpracy z Ukrainą.

Tusk - oprócz spotkań w ramach szczytu - będzie rozmawiał też "w cztery oczy" z premierem Czech Mirkiem Topolankiem, Słowacji Robertem Fico oraz Węgier Ferencem Gyurcsanyem.

Karta lada dzień

13 grudnia w Lizbonie Tusk weźmie udział w podpisaniu Traktatu Reformującego UE. W tym spotkaniu ma też uczestniczyć prezydent Lech Kaczyński jako szef polskiej delegacji. 12 grudnia w Strasburgu przywódcy trzech unijnych instytucji: Europarlamentu, Rady UE i Komisji Europejskiej mają proklamować Kartę Praw Podstawowych.

Tusk zadeklarował, że podpisze Traktat Reformujący UE z uwzględnieniem tzw. brytyjskiego protokołu o ograniczeniu stosowania Karty Praw Podstawowych, bo - jak tłumaczył - wie, że gdyby tak nie zrobił, zagrożona byłaby skuteczna ratyfikacja traktatu w Polsce. Do ratyfikacji traktatu UE przez Polskę potrzeba dwóch trzecich głosów w parlamencie.

Karta, przyjęta na szczycie w Nicei w 2000 roku, gwarantuje najważniejsze prawa obywatelskie, ekonomiczne i socjalne obywateli Unii, ale ma zyskać moc prawną w dniu wejścia w życie Traktatu Reformującego. Rząd Jarosława Kaczyńskiego przyłączył się do tzw. protokołu brytyjskiego, na mocy którego karta ma mieć ograniczone zastosowanie w Wielkiej Brytanii i Polsce.

W miniony wtorek w Brukseli Tusk tłumaczył decyzję rządu, by podpisać nowy traktat UE wraz z protokołem ograniczającym stosowanie Karty w Polsce; nie wykluczył jednocześnie zmian w przyszłości. - Jeśli zmienią się okoliczności i wyjaśnione zostaną wątpliwości sceptyków w moim kraju wobec niektórych zapisów karty, to wrócimy do tematu - zapowiedział.

Przygotować się na Schengen

Premierzy Grupy Wyszehradzkiej mają też mówić o poszerzeniu strefy Schengen o nowe kraje UE, w tym o ich państwa. Kontrole na granicach lądowych mają zniknąć w nocy z 20 na 21 grudnia br. Zniesienie kontroli na lotniskach, gdzie ze względów infrastrukturalnych jest to znacznie bardziej skomplikowane (trzeba przygotować osobne miejsca i korytarze na przyjmowanie samolotów i pasażerów Schengen), ma nastąpić 30 marca.

Tarcza

Niewykluczone, że premierzy Polski i Czech poruszą także temat instalacji w obu krajach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Amerykańskie plany dotyczące tarczy przewidują budowę stacji radarowej w Czechach i wyrzutni pocisków przechwytujących w Polsce. Waszyngton prowadzi w tej sprawie negocjacje z Warszawą, a Praga już zgodziła się na radar na terytorium Czech.

Grupę Wyszehradzką utworzono w 1991 roku. Głównym celem Grupy była harmonizacja działań państw członkowskich na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku premierzy krajów grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte, jednak wyrazili gotowość rozwijania współpracy, już jako członkowie UE i NATO.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości