Turcja znosi wizy dla Polaków. "Każdy mieszkaniec Lechistanu może odwiedzić Stambuł"


Wizy do Turcji dla Polaków będą zniesione - poinformował w poniedziałek podczas wizyty w Warszawie premier Turcji Ahmet Davutoglu. - To dobra wiadomość dla polskich turystów - uznała premier Ewa Kopacz. Szef tureckiego rządu nie sprecyzował, od kiedy Polacy będą mogli podróżować do Turcji bez wiz.

- Przed chwilą podjęliśmy decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego dla Polaków, polskich patriotów, którzy chcą licznie odwiedzić kraj, w którym zmarł ich wielki wieszcz Adam Mickiewicz. Każdy współczesny mieszkaniec Lechistanu (Polski) może bez żadnych obwarowań i przeszkód odwiedzać Stambuł - powiedział Davutoglu podczas poniedziałkowej gali w Warszawie wieńczącej obchody 600. rocznicy ustanowienia stosunków polsko-tureckich. - Chciałbym również wspomnieć, że oczekujemy rewanżu od pani premier w zwiększeniu frekwencji lotów do Turcji oraz udziału Polski w negocjacjach w sprawie zniesienia obowiązku wiz Schengen dla obywateli Turcji - zwrócił się do Kopacz Davutoglu.

Turecki premier nie poinformował jednak, od kiedy wizy miałyby być zniesione. Obecnie za wizę do Turcji płacimy ok. 20 dolarów.

"Dobra wiadomość dla polskich turystów"

Informacja o zniesieniu przez Turcję obowiązku wizowego "to dobra wiadomość dla polskich turystów" - oceniła szefowa polskiego rządu.

- To jest też dobra wiadomość dla tureckiego kraju, oni tam zostawią swoje pieniądze - dodała. Premier podkreśliła, że Turcja może zawsze liczyć na Polskę. - Będziemy zawsze dobrym ambasadorem Turcji w Unii Europejskiej - powiedziała Kopacz.

Autor: nsz//rzw / Źródło: PAP