Turcja przekazuje marynarce wojennej pierwszy lotniskowiec, na wyposażeniu drony Bayraktar

Źródło:
PAP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas kolacji z okazji szczytu NATO w Madrycie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas kolacji z okazji szczytu NATO w Madrycie
Reuters Archive
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas kolacji z okazji szczytu NATO w MadrycieReuters Archive

Turcja zwodowała w poniedziałek swój pierwszy okręt desantowy, którego celem jest – w obliczu rosnących napięć regionalnych - rozszerzenie możliwości dronów Bayraktar z operacji lądowych na morskie.

W obecności prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w poniedziałek do użytku oddany został pierwszy lotniskowiec tureckiej marynarki wojennej TCG Anadolu - poinformował dziennik "Hurriyet".

Mierzący ponad 230 m długości i 32 m szerokości okręt będzie największym we flocie Turcji. Jego maksymalna prędkość może osiągnąć 20 węzłów, a na otwartym morzu może pozostawać nawet przez 50 dni.

Lotniskowiec wyposażony w Bayraktary

TCG Anadolu jest również pierwszym na świecie okrętem ze skrzydłem lotniczym złożonym głównie z bezzałogowych statków powietrznych.

Został wyposażony w system uzbrojenia i prowadzenia walki radioelektronicznej oraz system ochrony przed torpedami - wszystkie rozwinięte przez turecki przemysł obronny. Przetestowano lub testuje się na nim obecnie drony Bayraktar TB2 oraz Bayraktar Kızılelma - podały tureckie media.

Budowę TCH Anadolu zlecono w roku 2015, a rozpoczęto w roku 2019. Testy morskie rozpoczęły się w czerwcu 2022 roku. Jego konstrukcja została opóźniona przez wybuch pandemii COVID-19.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/RTErdogan