TVN24 | Świat

Trump zabrał, Biden da. Amerykanie przekażą miliony dolarów Palestyńczykom

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Administracja Joe Bidena ogłosiła w środę, że przywracając finansowanie agencji ONZ wspierającej uchodźców, przekaże Palestyńczykom 235 miliony dolarów pomocy. Wpłaty na agencję ONZ zakończył w 2018 roku rząd byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Pakiet, obejmujący pomoc humanitarną, gospodarczą i rozwojową, został szczegółowo omówiony przez amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena. Z łącznej kwoty 235 milionów dolarów - 150 milionów przekazane zostanie za pośrednictwem Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim UNRWA.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) z zadowoleniem przyjęła wznowienie finansowania UNRWA. - Było wiele krajów, które znacznie ograniczyły wpłaty do UNRWA. Mamy nadzieję, że amerykańska decyzja sprawi, że inni ponownie dołączą - powiedział dziennikarzom rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

UNRWA została powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by pomóc w zapewnieniu edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej uchodźcom palestyńskim przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Większość uchodźców, którym pomaga UNRWA, to potomkowie około 700 tysięcy Palestyńczyków, którzy zostali wypędzeni ze swoich domów lub uciekli z nich w trakcie pierwszej wojny izraelsko-arabskiej w latach 1948-1949.

Trump wstrzymuje pomoc finansową

Pomoc finansowa Waszyngtonu dla podmiotów pomagających Palestyńczykom została całkowicie zawieszona lub znacznie zmniejszona za prezydentury Donalda Trumpa. Cięcia nastąpiły po tym, jak przywódcy palestyńscy zdecydowali się zbojkotować działania Białego Domu w związku z jego decyzją o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu tam z Tel Awiwu ambasady USA.

Przedstawiciele Partii Demokratycznej wskazywali często, że polityka republikanina faworyzowała Izrael. Nowa administracja w Waszyngtonie zamierza naprawić relację z Palestyną, jej urzędnicy sugerują, że opowiadają się za tzw. rozwiązaniem dwupaństwowym konfliktu między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Departament Stanu USA argumentując w sierpniu 2018 roku swoją decyzję o wycofaniu się z UNRWA uzasadniał to tym, że jej programy są "nieodwracalnie wadliwe". Premier Izraela Benjamin Netanjahu wzywał do całkowitego zlikwidowania tej agendy ONZ.

Izrael i PalestyńczycyPAP

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP