"Chiny nadal są pomocne". Trump i prezydent Chin o propozycji Kim Dzong Una


"Chiński prezydent Xi Jinping i ja rozmawialiśmy obszernie o spotkaniu z Kim Dzong Unem" - napisał na Twitterze Trump. Prezydent USA w sobotę rozmawiał z przywódcą Chin Xi Jinpingiem o sytuacji w Korei Północnej i propozycji rozmów złożonej przez jej dyktatora.

"Prezydent Xi powiedział mi, że docenia, że Stany Zjednoczone pracują nad rozwiązaniem problemu w sposób dyplomatyczny zamiast skorzystać ze złowieszczej alternatywy. Chiny nadal są pomocne!".

Biały Dom w komunikacie poinformował także, że Trump rozmawiał przez telefon z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o Korei Północnej oraz o amerykańskich cłach na stal i aluminium.

Spotkanie Trump-Kim

W piątek nad ranem czasu polskiego poinformowano, że Trump przyjął propozycję spotkania z Kimem, którą przekazali amerykańskiemu prezydentowi dyplomaci z Korei Południowej. Do tego pierwszego w historii spotkania na szczycie ma dojść pod koniec maja.

Kim Dzong Un poprosił Trumpa o spotkanie za pośrednictwem dyplomatów z Korei Południowej i przedstawił "zobowiązanie Korei Północnej do natychmiastowego zaprzestania prób balistycznych i jądrowych".

Autor: pk/AG / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: