Toto Cutugno nie żyje. Zasłynął piosenką "L'Italiano"

Źródło:
PAP

Legendarny włoski piosenkarz Toto Cutugno zmarł we wtorek w wieku 80 lat. Największą sławę zyskał dzięki utworowi "L'Italiano" i uważany był za symbol włoskiej piosenki za granicą. Według agencji Ansa, artysta zmarł w szpitalu w Mediolanie po długiej chorobie.

Największą popularność Toto Cutugno zyskał dzięki piosence "L'italiano" zaczynającej się od słów "Lasciatemi cantare". Zaśpiewał ją na festiwalu piosenki w San Remo w 1983 roku. Nie wygrał, ale dzięki temu utworowi podbił serca niemal całego świata.

W festiwalu tym wziął udział 15 razy. Wygrał tylko raz, w 1980 roku z piosenką "Solo noi". Cztery razy zajął drugie miejsce. Do historii przeszedł jego wspólny występ z Rayem Charlesem.

Zmarł po długiej chorobie

Nagrał 28 płyt, w tym 18 studyjnych. Był człowiekiem telewizji, uwielbianym przez swych rodaków i uważanym za symbol włoskiej piosenki za granicą. Zmarł we wtorek w wieku 80 lat. Według agencji Ansa, artysta zmarł w szpitalu w Mediolanie po długiej chorobie.

Tekściarz, osobowość telewizyjna i zwycięzca Eurowizji

Toto (którego prawdziwie imię to Salvatore) Cutugno urodził się 7 lipca 1943 roku w prowincji Massa-Carrara w Toskanii. Od pierwszej połowy lat 60. grał w różnych zespołach. Przed ukończeniem 20 lat założył swoją własną grupę Toto e i Tati.

Karierę solową rozpoczął w 1976 roku, debiutując w San Remo. Jednocześnie pisał piosenki dla innych artystów - włoskich i zagranicznych - w tym dla Adriano Celentano, Domenico Modugno, Joe Dassina, Johnny'ego Hallyday'a, Claude'a François, Mireille Mathieu, Dalidy czy Miguela Bosé.

Kolejny wielki sukces przyniósł mu rok 1990, gdy wygrał konkurs Eurowizji w Zagrzebiu piosenką "Insieme: 1992".

Wielką popularnością cieszyły się prowadzone przez niego programy w telewizji RAI, między innymi z gwiazdą włoskiej piosenki Raffaellą Carrà.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: PAP