"Terroryści jak Breivik są trudni do wykrycia"


- Terroryści tacy jak Norweg Anders Behring Breivik, który nie należał do żadnej organizacji i działał w granicach prawa przed dokonaniem zamachu, są trudni do wykrycia - przyznali eksperci Unii Europejskiej ds. walki z terroryzmem.

Od lat w Europie działają mechanizmy, które jak sądzimy będą mogły być pomocne w wykrywaniu i reagowaniu na terroryzm. Chcieliśmy upewnić się, że te narzędzia są dostępne w Norwegii Timothy Jones

Jak oceniać zagrożenie?

- Od lat w Europie działają mechanizmy, które jak sądzimy będą mogły być pomocne w wykrywaniu i reagowaniu na terroryzm. Chcieliśmy upewnić się, że te narzędzia są dostępne w Norwegii - powiedział w przerwie spotkania Timothy Jones z biura unijnego koordynatora. - W pierwszej fazie pomocy dla Norwegii swoje mechanizmy uruchomił Europol, co stanowi wsparcie dla śledztwa norweskiej policji - dodał.

- Chcemy ocenić, jakie mamy kanały wymiany informacji i jak szybko możemy je wymieniać i jak oceniać zagrożenie takimi wydarzeniami w przyszłości - powiedział dziennikarzom szef polskiego centrum antyterrorystycznego, płk Zbigniew Muszyński z ABW. Dodał, że służby specjalne krajów UE i Norwegii nawiązały ze sobą kontakt zaraz po zamachu i obecnie "uszczegóławiają" wątki zawarte w internetowym manifeście Breivika. Wyjaśnił, że aby przyspieszyć wymianę informacji między poszczególnymi służbami i krajami UE trwają prace nad systemem punktów kontaktowych m.in. do spraw terroryzmu.

Monitorowanie internetu

Chcemy ocenić, jakie mamy kanały wymiany informacji i jak szybko możemy je wymieniać i jak oceniać zagrożenie takimi wydarzeniami w przyszłości płk Zbigniew Muszyński

W odpowiedzi na radykalizację postaw w krajach UE komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem uruchomiła unijną sieć przeciwdziałania radykalizacji. Ma to być sieć współpracy ekspertów na poziomie lokalnym m.in. policjantów i nauczycieli, którzy mogą wychwytywać objawy radykalnych postaw i przeciwdziałać ich rozszerzaniu. Pierwsze formalne spotkanie sieci ma odbyć się 9 września. Ponadto temat ten będzie poruszony na Radzie UE do spraw wewnętrznych 22 września.

Masakra w Norwegii

W piątkowym podwójnym zamachu terrorystycznym, do którego przyznał się Breivik, śmierć poniosło 76 osób. Na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki współrządzącej Partii Pracy, zastrzelonych zostało 68 osób, a osiem poniosło śmierć w ataku bombowym w Oslo.

Źródło: PAP