Świat

Szwedzcy neonaziści walczą z separatystami. "Za białą Ukrainę"

Świat


Co najmniej czterech szwedzkich neonazistów walczy po stronie rządowej na wschodzie Ukrainy - ustaliło szwedzkie radio państwowe. Dołączyli do radykalnej bojówki sformowanej w batalion "Azow" i nie kryją, że walczą o "białą Ukrainę". - Jestem nacjonalistą i chce, żeby w Europie byli biali Europejczycy - stwierdza jeden z nich.

Batalion "Azow" to paramilitarna bojówka będąca częścią ukraińskiej Gwardii Narodowej. Sformowano ją głównie z członków radykalnych ugrupowań prawicowych, które brały udział w starciach na Majdanie. Liczy około 300 ochotników. Batalionowi "Azow" przewodzi Andrij Belickyj, lider Zjednoczenia Narodowo-Socjalistycznego Ukrainy, zrzeszającego małe organizacje skrajnej prawicy.

Ze względu na poglądy członków batalion "Azow" jest częstym celem propagandy separatystów i Rosji, którzy wskazują radykałów na dowód, iż siły ukraińskie to "faszystowska junta". Neonazistom przypisuje się różne zbrodnie wojenne, ale brak na to dowodów. Wiadomo, że ze względu na słabe wyszkolenie i dowodzenie bojówkarze ponoszą ciężkie straty na froncie w okolicach Doniecka.

Wśród członków batalionu "Azow" ma być wielu obcokrajowców identyfikujących się z radykalną ideologią. Jak ustaliło Sveriges Radio (szwedzkie radio państwowe - SR) jest tam co najmniej czterech Szwedów. Z jednym z nich, Mikaelem Skilltem, udało się skontaktować. Mężczyzna nie kryje, że jest neonazistą i walczy o "białą Ukrainę" w mundurze szwedzkiego wojska. Na Ukrainie jest już od lutego, kiedy trwały najbardziej zacięte walki na Majdanie.

Obecność Szwedów na ukraińskim froncie potwierdza szwedzka policja. - Nie wiemy ilu jest ich dokładnie, ale na pewno kilku - stwierdził szef policji Soren Clerton w rozmowie z gazetą "Svenska Dagbladet". Obecności obcokrajowców w szeregach jednostek walczących z separatystami zaprzecza natomiast rząd w Kijowie. - Nie będę w tej sprawie się wypowiadał. Branie udziału przez obcokrajowców w walkach jest zakazane. To tyle - stwierdził Anton Geraszczenko, doradca w ukraińskim MSW.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk//gak / Źródło: thelocal.se, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: