Borrell: Putin nie wyobrażał sobie, że pół roku po rozpoczęciu wojny będzie w takiej sytuacji

Źródło:
PAP

Premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się w poniedziałek w Brukseli z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą oraz szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. - Dokonując zbrojnej agresji na Ukrainę, prezydent Rosji Władimir Putin chciał podbić i skolonizować ten kraj. Zamiast tego zbliżył Ukrainę do Unii Europejskiej - powiedział Borrell na wspólnej konferencji z szefem ukraińskiego rządu.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal składa w poniedziałek wizytę w Brukseli. Polityk spotkał się tam rano z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.

"Ukraina jest w centrum uwagi Parlamentu Europejskiego" - napisał na Twitterze Szmyhal. "Po tym, gdy otrzymaliśmy status kandydata (do UE - red.), naszym priorytetem jest przejście do procesu negocjacji członkowskich. Liczymy na wsparcie Parlamentu Europejskiego" - dodał.

Później tego dnia Szmyhal spotkał się z wysokim przedstawicielem UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem.

"Ukraina należy do Europy, a Europa jest waszym domem. Potwierdzamy nasze poparcie dla Ukrainy i jej europejskiej drogi" - napisał w poniedziałek w na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Borrell: UE nadal popiera Ukrainę, niezależnie od gróźb i szantaży

Szmyhal i Borrell wystąpili następnie na wspólnej konferencji prasowej. - Putin chciał okupować, niszczyć i skolonizować Ukrainę. Zamiast tego popchnął Ukrainę w stronę Unii Europejskiej. Wzmocnił również nasze postanowienie, by pomóc zbudować nowoczesną, demokratyczną i niezawisłą Ukrainę, jako integralną część rodziny europejskiej. Putin chciał czegoś dokładnie odwrotnego. Nigdy nie mógłby sobie wyobrazić, że sześć miesięcy po rozpoczęciu wojny będzie w takiej sytuacji - mówi szef unijnej dyplomacji.

- Oddajemy hołd waszej odwadze. Odwadze ukraińskiego narodu, który nie ugina się przed ogromnym, uzbrojonym po zęby agresorem. Przeciwnie, Ukraina walczy o swoją wolność, o swoją niepodległość i jednocześnie o nas wszystkich. (...) Nie potrzebujecie aplauzu, miłych słów, retoryki, lecz konkretnego wsparcia fizycznego, broni - dodał Hiszpan.

Zapewnił, że UE nadal będzie zapewniać Kijowowi niezbędne wsparcie. - Głównym sygnałem z dzisiejszego spotkania dla całego świata jest to, że Unia nadal popiera Ukrainę, niezależnie od gróźb i szantaży, jakie próbuje stosować wobec nas Rosja - powiedział Borrell.

Jak podkreślił, "pierwszym celem naszego wsparcia jest pomóc Ukrainie zakończyć wojnę, bo chcemy, żeby ta wojna się skończyła, najszybciej jak to możliwe". - Ale nie na byle jakich warunkach - zaznaczył Borrell. - Mają one w pełni szanować suwerenność Ukrainy. Długoterminowym celem jest wygranie pokoju: zbudowanie nowoczesnej, demokratycznej, niezawisłej i zamożnej Ukrainy - skonkludował.

Wizyta premiera Ukrainy w Brukseli

Premier Ukrainy przybył do Brukseli na 8. posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina. Delegacji UE przewodzi Borrell.

Główne tematy rozmów Rady Stowarzyszenia to relacje dwustronne, zwłaszcza realizacja układu stowarzyszeniowego, a także stan współpracy UE-Ukraina. Przedyskutowane zostaną także unijne wsparcie udzielane Ukrainie od początku rosyjskiej agresji oraz wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:KS, momo/kg

Źródło: PAP