Moderna pozywa Pfizera w związku ze szczepionką przeciw COVID-19

Autor:
mjz/dap
Źródło:
BBC, Reuters
Szczepionka Moderny przeciw COVID-19
Szczepionka Moderny przeciw COVID-19
Reuters
ReutersSzczepionka Moderny przeciw COVID-19

Moderna pozywa firmę Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech o naruszenie patentu przy opracowywaniu pierwszej szczepionki przeciw COVID-19 zatwierdzonej w Stanach Zjednoczonych, twierdząc, że skopiowano technologię, którą Moderna opracowała na lata przed wybuchem pandemii.

Moderna poinformowała, że pozywa firmę Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech za naruszenie patentu przy opracowywaniu pierwszej szczepionki przeciw COVID-19.

Amerykańska firma farmaceutyczna twierdzi, że technologia mRNA została opracowana przed wybuchem pandemii.

Pozwy, w których nie ma ustalonej wielkości odszkodowania finansowego, zostały złożone w Niemczech i amerykańskim stanie Massachusetts.

"Składamy te pozwy, aby chronić innowacyjną platformę technologiczną mRNA, którą zapoczątkowaliśmy, zainwestowaliśmy miliardy dolarów w jej stworzenie i opatentowaliśmy w ciągu dekady poprzedzającej pandemię COVID-19" – przekazał w oświadczeniu dyrektor generalny Moderny Stephane Bancel.

Moderna: Pfizer i BioNTech bez pozwolenia skopiowały technologię mRNA

Moderna twierdzi, że firmy Pfizer i BioNTech bez pozwolenia skopiowały technologię mRNA, którą Moderna opatentowała w latach 2010–2016. Szczepionki typu mRNA "uczą" ludzkie komórki, jak wytwarzać białko, które wywołuje odpowiedź immunologiczną.

Według Agencji Reutera amerykańska Moderna była innowatorem tej technologii, a BioNTech z siedzibą w Niemczech współpracował nad mRNA wraz Pfizerem, amerykańskim gigantem farmaceutycznym. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła najpierw na stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer w grudniu 2020 roku, a tydzień później - firmy Moderna.

Na początku pandemii Moderna informowała, że nie zamierza egzekwować swoich praw patentowych, aby pomóc innym w opracowaniu własnych szczepionek przeciwko COVID-19. W marcu 2022 roku Moderna przekazała jednak, że oczekuje od firm takich jak Pfizer i BioNTech poszanowania swojej własności intelektualnej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/dap

Źródło: BBC, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości