Merkel: widzimy, jak wiele osób umiera, więc wiemy, ile istnień szczepionka może uratować

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiła w czwartek w rozmowie z szefami firmy BioNTech, że wiąże wielkie nadzieje z rozpoczęciem szczepień przeciw COVID-19. Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia potwierdził, że ruszą one 27 grudnia.

- Kiedy widzimy, jak wiele osób obecnie umiera z powodu koronawirusa, to wiemy, ile istnień szczepionka może uratować - powiedziała Angela Merkel w czwartek podczas wideokonferencji z założycielami firmy farmaceutycznej, Ugurem Sahinem i Oezlem Tuerecim. Merkel pochwaliła założycieli koncernu, który wraz z amerykańskim Pfizerem opracował jedną ze szczepionek przeciw COVID-19, czekającą obecnie na zatwierdzenie do użytku w Unii Europejskiej i podziękowała naukowcom za ich pracę i opracowanie szczepionki przeciw COVID-19.

Angela MerkelPAP/EPA/FILIP SINGER

Szczepienia w Niemczech pod koniec grudnia

Fakt, że najprawdopodobniej szczepionka bardzo szybko zostanie dopuszczona na rynek, jest wyrazem "wspaniałych indywidualnych osiągnięć badawczych", a jednocześnie tego, "że wierzymy w naukę, że ją wspieramy" - powiedziała szefowa rządu. W rozmowie udział wzięli również minister zdrowia Jens Spahn i minister nauki Anja Karliczek. Spahn potwierdził 27 grudnia jako datę rozpoczęcia regularnych szczepień w Niemczech. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała zaś, że wiele innych państw Unii zamierza zdecydować się na ten sam krok.

Jak powiedział Spahn, szczepionka zostanie dostarczona jednocześnie do wszystkich krajów członkowskich UE. W Niemczech odpowiedzialny za to Instytut Paula Ehrlicha (PEI) przetestuje wszystkie partie preparatu dostarczone krajowi.

Ponadto w piątek w życie ma wejść rozporządzenie o szczepieniach, regulujące m.in. kolejność, w jakiej obywatele Niemiec mają prawo do szczepień. - Naszym celem jest przede wszystkim ochrona osób w wieku powyżej 80 lat, które mieszkają lub pracują w domach starców i domach opieki, aby za pomocą tej bardzo skutecznej szczepionki w pierwszej kolejności chronić osoby szczególnie narażone - powiedział Spahn.

Aby można było dotrzymać harmonogramu, BioNTech będzie kontynuował prace w okresie świątecznym. - Nasi pracownicy będą pracować w okresie Bożego Narodzenia, aby szczepionka dotarła do każdego kraju - powiedziałs Sahin. Szef BioNTech podkreślił, że jest przekonany, że następnej zimy znów będzie możliwe "normalne życie".

Autorka/Autor:mart/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FILIP SINGER