Szczątki ciał ofiar katastrofy dotarły na Ukrainę

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
Reuters, PAP

Na lotnisku Boryspol pod Kijowem wylądował w niedzielę przed południem samolot ze szczątkami 11 obywateli Ukrainy, którzy zginęli 8 stycznia w katastrofie boeinga zestrzelonego pod Teheranem. Agencja informacyjna IRNA przekazała, że Iran będzie starał się zbadać czarne skrzynki samolotu. Zaprzeczyła tym samym wcześniejszym informacjom o wysłaniu ich na Ukrainę.

- Próbujemy odczytać czarne skrzynki tutaj, w Iranie. W przeciwnym razie mamy do wyboru Ukrainę i Francję, ale jak dotąd nie podjęto żadnej decyzji o wysłaniu ich do innego kraju - powiedział agencji IRNA Hassan Rezaifar, dyrektor odpowiedzialny za dochodzenie w sprawie wypadków w irańskiej organizacji lotnictwa cywilnego.

IRNA zaprzeczyła tym samym informacjom innej irańskiej agencji - Tasnim, która w sobotę przekazała, że władze Iranu zgodziły się, by eksperci z Francji, Kanady i USA przeanalizowali dane z czarnych skrzynek samolotu, które w tym celu miały zostać wysłane na Ukrainę.

W piątek premier Kanady Justin Trudeau wezwał Iran do przekazania Francji rejestratorów lotu z zestrzelonego nad Teheranem samolotu. Jak powiedział, kraj ten jest odpowiednim miejscem, by poddać analizie zniszczone czarne skrzynki.

Uroczystości na lotnisku

Na lotnisku Boryspol pod Kijowem w uroczystości pożegnania ofiar tragedii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Wołodymyr Zełenski, przewodniczący parlamentu Dmytro Razumkow, premier Ołeksij Honczaruk oraz członkowie jego rządu.

Trumny przywieziono na Ukrainę samolotem Ił-76 ukraińskich sił powietrznych. Podczas ceremonii żołnierze trzymali flagi innych państw, których obywatele zginęli w katastrofie: Iranu, Kanady, Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Po wylądowaniu samolotu wojskowego w Boryspolu ciała ofiar przewieziono do terminala B miejscowego lotniska, gdzie zaplanowano prywatną uroczystość pożegnalną dla rodzin. Wezmą w niej też udział pracownicy linii Ukrainian International Airlines, do których należała zestrzelona maszyna. Później terminal zostanie otwarty dla wszystkich, którzy zechcą pożegnać ofiary katastrofy. Ceremonia potrwa do wieczora w niedzielę.

W katastrofie zginęło 176 osób

Boeing 737-800 linii UIA, odbywający rejs z Teheranu do Kijowa, został zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą 8 stycznia w stolicy Iranu Teheranie. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

ZESTRZELENIE UKRAIŃSKIEGO BOEINGA W IRANIE. RAPORT TVN24.PL

Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne nieumyślnie zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Źródło: Reuters, PAP

Autor:pp