Szansa na pojednanie Hamasu z Fatahem

 
ReutersCzy Mahmud Abbas odzyska władzę w Strefie Gazy?

Przywódca kontrolującego Strefę Gazy radykalnego palestyńskiego ruchu Hamas Ismail Hanije oznajmił, że zamierza podjąć rozmowy pojednawcze z ugrupowaniem Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa, a elementem porozumienia może być oddanie władzy w Strefie.

- Zgodziliśmy się spotkać z Fatahem w jednej z arabskich stolic - oznajmił Hanije w internetowym komunikacie. Podkreślił, że panowanie Hamasu w Strefie Gazy jest tymczasowe.

Cytowany przez agencję Reutera anonimowy, niezależny urzędnik biorący udział w mediacjach między Hamasem i Fatahem potwierdził, że w nadchodzącym tygodniu dojdzie do spotkania obu ugrupowań, przypuszczalnie w Kairze.

Jednak doradca Abbasa i rzecznik Fatahu Ahmed Abdel-Rahman zaprzecza, jakoby takie ustalenia zapadły. Zarzuca również Hamasowi próbę wprowadzenia Palestyńczyków w błąd. Jego zdaniem, radykałowie usiłują wytworzyć złudzenie, że są adwokatami dialogu, a Fatah go odrzuca.

Umiarkowany prezydent Abbas wykluczał dotąd dialog z Hamasem, dopóki ten nie zrzeknie się władzy w Strefie Gazy. Tymczasem Hamas twierdzi, że jest gotów ustąpić, ale jako rezultat rozmów, a nie ich warunek.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości