Prezydent Syrii Baszar el-Asad przybył w piątek do Arabii Saudyjskiej, gdzie weźmie udział w szczycie państw arabskich. Po latach izolacji syryjski przywódca spotka się tam z innymi liderami regionu. Przeciwko normalizacji stosunków z Asadem zaprotestowały Stany Zjednoczone.
Ponowne goszczenie Baszara el-Asada na forum Ligi Państw Arabskich, po latach regionalnego bojkotu związanego ze stłumieniem antyrządowych protestów w 2011 roku oraz wynikającej z tego wojny domowej, w której życie straciło około 350 tysięcy osób, oznacza koniec izolacji syryjskiego przywódcy - oceniła agencja Reutera.
Asad przybył w czwartek do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej, gdzie odbywa się szczyt Ligi. Został powitany przez zastępcę gubernatora prowincji Mekka księcia Badr ibn Sułtana oraz sekretarza generalnego Ligi Państw Arabskich Ahmada Abu al-Ghajta. Asad w towarzystwie kilku innych syryjskich oficjeli odbył następnie krótkie rozmowy z obydwoma politykami.
Agencja Reutera przewiduje, że Asad, podobnie jak inni przywódcy, zabierze na szczycie głos w piątek.
USA protestują
Przed rozpoczęciem szczytu Stany Zjednoczone wyraziły sprzeciw wobec normalizacji stosunków w reżimem w Damaszku. - Nie uważamy, by Syria powinna zostać przywrócona do Ligii Państw Arabskich - powiedział zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel. Dodał, że USA są również zdania, iż sankcje na ten kraj nie powinny być znoszone.
- Nie popieramy normalizacji stosunków z reżimem Asada, nie popieramy takich działań ze strony naszych partnerów - dodał.
W ubiegłym tygodniu ponadpartyjna grupa amerykańskich kongresmenów przyjęła przepisy, na mocy których Asad nie będzie mógł zostać uznany prawowitym prezydentem Syrii, co ułatwi również nakładanie kolejnych sankcji.
Długa nieobecność Asada w państwach arabskich
Baszar el-Asad od czasu wybuchu wojny rzadko opuszczał Syrię. Do 2022 roku podróżował jedynie do Rosji i Iranu. W ubiegłym roku udał się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Była to jego pierwsza podróż do państwa arabskiego od 2011 roku.
Obecnie rząd w Damaszku nie kontroluje całego terytorium kraju. Północno-zachodnia część Syrii wciąż kontrolowana jest przez siły rebeliantów, które wspiera Turcja. W północno-wschodniej i wschodniej części kraju, przy wsparciu USA, kontrolę sprawują Kurdowie.
Liga Państw Arabskich powstała w 1945 roku w celu zacieśnienia współpracy politycznej, społecznej, ekonomicznej, edukacyjnej i kulturowej pomiędzy powstającymi po II wojnie światowej nowymi państwami arabskimi. Założycielami było sześć państw: Egipt, Irak, Syria, Transjordania (obecnie Jordania - red.), Arabia Saudyjska i Liban. Jej siedziba znajduje się w stolicy Egiptu - Kairze.
Źródło: Reuters, PAP