W Japonii rozpoczęto budowę pierwszej na świecie bezzałogowej stacji do badania dna mórz i oceanów na głębokościach powyżej 4 tysięcy metrów. Projekt realizowany jest pod nadzorem Krajowej Agencji Badań Oceanicznych - poinformowały media tokijskie.
Według projektu konstruktorów, nowa stacja o wysokości około 4 metrów i szerokości do 2 metrów umożliwi prowadzenie kompleksowych badań środowiska na dużych głębokościach, w tym chemicznego składu wody i struktury dna. Pomoże też w poszukiwaniach złóż kopalin.
Przy stacji będą krążyć sterowane batyskafy
Pierwszym rejonem badań stanie się najprawdopodobniej jeden z głębokowodnych odcinków zapadliny położonej wzdłuż wybrzeża wyspy Honsiu.
Pilotażowa stacja, wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia optyczne i sensoryczne, ma być gotowa za dwa-trzy lata. Będzie ona pracować w powiązaniu ze sterowanymi batyskafami, mającymi regularnie zabierać ze stacji uzyskane dane. W sumie Japończycy zamierzają zbudować 10 takich głębokowodnych stacji. Koszt jednej oblicza się na ok. 200 milionów jenów (2,1 mln dolarów).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu