Zamieszki na Sri Lance, domy polityków w płomieniach. Są ofiary śmiertelne

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

W zamieszkach, które wybuchły w poniedziałek na Sri Lance zginęło co najmniej pięć osób. Płoną prywatne domy i biura członków rządzącej partii. Starcia wybuchły po konfrontacji uzbrojonych zwolenników władzy z antyrządowymi demonstrantami.

Wśród zabitych jest członek parlamentu Amarakeerthi Athukorala. Jak informują miejscowe media, polityk otworzył ogień do tłumu, który otoczył go w miejscowości niedaleko Kolombo. Athukorala miał zastrzelić co najmniej jedną osobę, a następnie zginął razem z ochroniarzem w niepotwierdzonych dotąd okolicznościach.

Mimo obowiązującego stanu wyjątkowego i godziny policyjnej, do ataków na domy należące do członków rządzącej partii i ich samych doszło w całym kraju.

Pokojowe protesty przerodziły się w zamieszki

Wcześniej w poniedziałek blisko 150 osób zostało rannych, gdy zwolennicy rządu kijami i pałkami zaatakowali osoby, które od wielu tygodni pokojowo protestowały w administracyjnej dzielnicy Kolombo.

Po południu podpalone zostały prywatne domy kilku ministrów, członków parlamentu i burmistrza miasta Moratuwa w pobliżu Kolombo. Spłonął także hotel, którego właścicielem jest osoba powiązana z de facto rządzącą Sri Lanką rodziną Rajapaksów. Tłum dotarł także do leżącej na prowincjonalnym południu rodzinnej wsi Rajapaksów, gdzie zniszczone zostało ich prywatne muzeum i pomniki rodziców prezydenta i premiera.

W poniedziałek do dymisji został zmuszony premier Mahinda Rajapaksa. Na stanowisku prezydenta pozostaje jego brat, Gotabaya.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości