"Kanclerz chce ze mną być w stałym kontakcie". Duda po spotkaniu z Merkel


Kanclerz Merkel rozumie całokształt sytuacji i widzi, jak się strona rosyjska zachowuje - powiedział Andrzej Duda po zdominowanym przez kwestie bezpieczeństwa spotkaniu z Angelą Merkel w Berlinie.

- Z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Joachimem Gauckiem rozmawialiśmy o wszystkich najważniejszych kwestiach: o bezpieczeństwie, przyszłości NATO oraz Unii Europejskiej, rozmawialiśmy oczywiście także o kwestii uchodźców, która tutaj w Niemczech elektryzuje bardzo opinię publiczną - wymieniał prezydent Andrzej Duda.

Bezpieczeństwo najważniejsze

- Dla nas najważniejsze były kwestie bezpieczeństwa i rozwiązania dotyczące przywrócenia trwałego pokoju na Ukrainie - podkreślił polski prezydent po spotkaniu z kanclerz Merkel.

- To były konstruktywne rozmowy, z panią kanclerz przede wszystkim długie, bo istotnie dłuższe, niż to było przewidziane. Jest otwarcie i jest także zrozumienie dla naszej sytuacji, ale oczywiście są też problemy związane z kwestiami bardziej globalnymi niż tylko proste relacje polsko-niemieckie - zaznaczył Duda.

- Kanclerz Merkel rozumie całokształt sytuacji i widzi, jak się strona rosyjska zachowuje - dodał Duda, pytany o różnice w oczekiwanej polityce względem Rosji ze strony Polski oraz Niemiec.

- Ucieszyło mnie bardzo to, że na zakończenie spotkania pani kanclerz powiedziała, że w tych sprawach chce ze mną pozostawać w stałym kontakcie, dosłownie kontakcie bieżącym na zasadzie telefonicznej - i to dobrze. Widzę, że jest zrozumienie u naszych partnerów - ocenił prezydent.

Polski prezydent przypomniał, że to jego pierwsza wizyta w Niemczech. - A zatem ja tę pracę dopiero rozpoczynam, ale widzę dobrą prognozę na przyszłość - dodał.

Najpierw prezydent, potem kanclerz

Wcześniej tego samego dnia Andrzej Duda spotkał się z niemieckim prezydentem Joachimem Gauckiem. Wyraził potem przekonanie, że działając razem, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo w przestrzeni europejskiej. - Jesteśmy w stanie także dążyć do tego, aby na szczycie NATO w Warszawie zostały podjęte konstruktywne decyzje - podkreślił.

- Nie mam żadnych absolutnie wątpliwości, że wielkim naszym zadaniem, moim zadaniem ze strony polskiej jest budowanie strategicznych, jak najlepszych relacji z Niemcami - mówił Duda na wspólnej z Gauckiem konferencji w Berlinie. Jak zaznaczył, mówi "o relacjach między ludźmi, ale też o relacjach na poziomie rządowym, na poziomie państwowym".

Dziękował Gauckowi nie tylko za miłe i życzliwe przyjęcie w Berlinie, nie tylko za bardzo dobre rozmowy, za wiele konstruktywnych wniosków i propozycji, ale też za postawę, "którą od lat prezentuje wobec Polski, wobec Polaków, postawę zrozumienia, szukania wspólnych wartości, postawę pogłębiania wzajemnych jak najlepszych relacji".

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP, TVN24