Polscy górnicy ranni w wypadku na Słowacji

Źródło:
PAP
Metan to jedno z największych niebezpieczeństw w kopalniach węgla
Metan to jedno z największych niebezpieczeństw w kopalniach węgla
TVN24
Metan to jedno z największych niebezpieczeństw w kopalniach węgla (materiał z kwietnia 2022 r.)TVN24

Dziewięciu górników zostało rannych po zapaleniu się metanu w kopalni węgla kamiennego Novaky na zachodzie Słowacji. Jak poinformowały służby ratownicze, stan czterech, w tym dwóch Polaków, jest ciężki.

Ranni górnicy mają poparzone twarze, szyje i ręce. Ich rodziny zostały poinformowane o wypadku.

Jak przekazały służby ratownicze, stan czterech, w tym dwóch Polaków, jest ciężki. Zostali przewiezieni do szpitali w Bratysławie i Koszycach. Wśród rannych jest także jeden górnik z Ukrainy.

Według wstępnych ustaleń w miejscu zdarzenia doszło do nagłego i niespodziewanego zapalenia się metanu, a nie do jego wybuchu - powiedział słowacki minister gospodarki Karel Hirman. Według resortu nie doszło więc do znaczących szkód w kopalni.

W chwili wybuchu pożaru w jego rejonie znajdowało się 70 górników.

Premier Słowacji Eduard Heger poinformował, że sytuacja jest stabilna, a prokuratura rozpoczęła śledztwo. Powiedział też, że wszystkie poszkodowane osoby wyszły z kopalni samodzielnie i przeszły przy tym dwa kilometry od miejsca pożaru.

Okoliczności wypadku, obok prokuratury, mają badać także inspektorzy Urzędu Górniczego z Bańskiej Bystrzycy. W części, która nie została objęta pożarem, trwała nocna zmiana.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fot. Dawid Lach/JSW