Do zasobów waszyngtońskiego Archiwum Narodowego został przekazany nieznany dotąd katalog dokumentujący dzieła sztuki zrabowane przez III Rzeszę.
Przekazany katalog został stworzony na specjalne życzenie Adolfa Hitlera, który na jego podstawie chciał osobiście dokonać wyboru dzieł sztuki do swojej prywatnej kolekcji. Dokument odnalazł amerykański żołnierz, którego oddział stacjonował w podalpejskiej miejscowości Berchtesgaden.
W ostatnich tygodniach II wojny światowej właśnie tam naziści próbowali ukryć zrabowane dzieła sztuki. W sztolniach nieczynnej kopalni amerykanie odnaleźli część wojennego łupu oraz dokładne opisy w postaci katalogów z fotografiami. Rodzina żołnierza zdecydowała się przekazać katalog Archiwum Narodowemu w Waszyngtonie.
Dokument jest jednym z 39 znanych nam podobnych opisów. Zawiera pozycje zrabowane prywatnym kolekcjonerom, muzeom i kościołom. Katalog przypomina o przemilczanym aspekcie norymberskich powojennych rozliczeń. Większość z opisanych w nim dzieł nigdy nie trafiła do swoich prawowitych właścicieli.
Źródło: Reuters, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24