Świat

Otruty rosyjski szpieg opuścił szpital

Świat


Służby medyczne w Wielkiej Brytanii poinformowały w piątek o wypuszczeniu ze szpitala byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala. Były rosyjski oficer szpiegujący dla Zjednoczonego Królestwa spędził ponad dwa miesiące, walcząc o życie po tym, jak - zdaniem rządu w Londynie - próbowali go otruć zleceniodawcy związani z Kremlem.

O jego wypisaniu poinformowały służby prasowe szpitala, podkreślając jednocześnie, że ze względu na tajemnicę lekarską nie mogą ujawnić szczegółów terapii. Jak zaznaczono, leczenie ludzi otrutych środkami paralityczno-drgawkowymi wymaga długotrwałej stabilizacji aż do momentu, gdy ich ciała są w stanie samodzielnie produkować enzymy, które zastąpią te zatrute.

"Fantastyczna wiadomość"

Dyrektor wykonawcza szpitala Cara Charles-Barks zaznaczyła, że wyjście Skripala jest "fantastyczną informacją". Wyraziła uznanie dla lekarzy, którzy zajmowali się nim, a także jego córką Julią i policjantem Nickiem Baileyem, który również był hospitalizowany po tym, jak wszedł w kontakt z substancją użytą do próby zabójstwa byłego agenta. Jak podkreśliła, tak szybki powrót do zdrowia trójki poszkodowanych był możliwy "dzięki ciężkiej pracy, umiejętnościom i profesjonalizmowi" specjalistów medycznych.

Z kolei dyrektor Lorna Wilkinson, szefowa personelu pielęgniarskiego, oceniła, że piątkowa decyzja to "ważny etap rekonwalescencji" Skripala. Dodała, że jest dumna z tego, w jaki sposób pracownicy szpitala zachowali się w obliczu "olbrzymiego i bezprecedensowego wyzwania", jakim było świadczenie najwyższej jakości wsparcia medycznego po marcowym ataku.

Otruty wraz z córką

Skripal - były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, w przeszłości skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii - oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w Salisbury na południowy zachód od Londynu.

W toku śledztwa, prowadzonego z udziałem m.in. policyjnych sił antyterrorystycznych i wojskowych ekspertów od broni chemicznej, odkryto, że do próby otrucia wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok. Na początku kwietnia Julia Skripal opuściła szpital i obecnie jest objęta ochroną brytyjskich służb w nieujawnionej lokalizacji. Jej ojciec nadal pozostaje pod opieką lekarzy.

O próbę zabójstwa Skripalów brytyjskie władze oskarżyły Rosję, co doprowadziło do najpoważniejszego kryzysu dyplomatycznego w relacjach między tymi państwami od zakończenia zimnej wojny.

Autor: adso / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: