Świat

Sarkozy przed wyborami straszy Grecją

Świat


Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaprezentował w czwartek przedwyborczy manifest, koncentrujący się na kwestiach gospodarczych. Przestrzegł w nim, że wybór jego socjalistycznego rywala zgotuje Francji los Grecji lub Hiszpanii.

Przedstawiając, jak to nazywa Reuters, "manifest oszczędnościowy" na niespełna trzy tygodnie przed pierwszą turą wyborów (22 kwietnia), Sarkozy zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na drugą kadencję, głosowanie parlamentu nad tzw. złotą regułą budżetową odbędzie się w lipcu tego roku.

Niektóre państwa Unii są obecnie na skraju przepaści. Nie możemy wycofywać się z dokonania historycznego wyboru konkurencyjności, innowacji i zredukowania wydatków publicznych. Nicolas Sarkozy

- Niektóre państwa Unii są obecnie na skraju przepaści. Nie możemy wycofywać się z dokonania historycznego wyboru konkurencyjności, innowacji i zredukowania wydatków publicznych - powiedział Sarkozy, któremu sondaże przepowiadają przegraną z socjalistą Francois Hollande'em.

Zobowiązania z paktu

Przy okazji prezentowania swoich zamierzeń Sarkozy skrytykował Partię Socjalistyczną (PS) - swego głównego rywala wyborczego, która, jak powiedział, nie chce wziąć na siebie zobowiązań wynikających z międzyrządowego paktu fiskalnego.

Pakt ten podpisało 25 państw UE; traktat dyscyplinuje finanse publiczne. Przewiduje tzw. złotą regułę, według której roczny deficyt strukturalny nie może przekroczyć 0,5 proc. nominalnego PKB. Kraje będą musiały ją wdrożyć do prawa narodowego, najlepiej konstytucji.

Szef PS Francois Hollande wyraził chęć renegocjowania unijnego paktu.

Obiecał nadwyżkę budżetową

Ustępujący prezydent zapowiedział, że jego program wygeneruje nadwyżkę budżetową 0,5 proc. PKB w roku 2017 po osiągnięciu w roku 2016 równowagi budżetowej, a dług publiczny spadnie do 80,6 proc. z rekordowych w 2013 roku 89,4 proc.

Nicolas Sarkozy przyrzekł także, iż zamrozi wkład Francji do budżetu Unii Europejskiej, oszczędzając w ten sposób rocznie 600 mln euro.

Jak pisze Reuters, oświadczył także, że skierował do Francuzów 36-stronicowy list z pisemnym potwierdzeniem obietnic.

Masowy wiec

Zaapelował też o zorganizowanie masowego wiecu poparcia dla siebie na paryskim placu Zgody 15 kwietnia - na tydzień przed pierwszą turą wyborów.

Według trzech najnowszych sondaży Sarkozy wyprzedza Hollande'a w pierwszej turze przeciętnie o 1,8 pkt proc., lecz przegrywa z nim w drugiej siedmioma punktami - pisze BBC.

Źródło: PAP