Ruszają negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Zapowiedź rozmów akcesyjnych z Ukrainą i rozmowy o bezpieczeństwie regionu
Zapowiedź rozmów akcesyjnych z Ukrainą i rozmowy o bezpieczeństwie regionu
TVN24
Zapowiedź rozmów akcesyjnych z Ukrainą i rozmowy o bezpieczeństwie regionuTVN24

Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią. Jak mówiła w imieniu Wspólnoty szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib, "to historyczny moment dla nas wszystkich i kamień milowy w naszych stosunkach". Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Ukraina "nigdy nie zboczy z drogi do zjednoczonej Europy, do naszego wspólnego domu - wszystkich europejskich narodów".

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. - To historyczny moment dla nas wszystkich i kamień milowy w naszych stosunkach - powiedziała szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib, wypowiadając się w imieniu Wspólnoty.

Podkreśliła, że proces rozszerzenia Unii jest geostrategiczną inwestycją w pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt. - Jest motorem poprawy warunków ekonomicznych i socjalnych naszych obywateli, zmniejszania dysproporcji między krajami i musi wspierać wartości, na których opiera się Unia - powiedziała.

Belgia sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Również Komisja Europejska ogłosiła w komunikacie na platformie X, że "Unia Europejska rozpoczyna dziś negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią". "Stoimy u progu kluczowego momentu dla tych dwóch krajów. Razem możemy stworzyć większą i przyszłościową Europę" - napisano. Komisja podkreśliła, że "droga przed nami będzie pełna wyzwań, ale także pełna ogromnych możliwości".

Zełenski: nie zboczymy z drogi do zjednoczonej Europy, do naszego wspólnego domu

Prezydent Wołodymyr Zełenski napisał, że "dziś jest historyczny dzień, kiedy przechodzimy do rzeczywistych, realnych negocjacji z Unią Europejską w sprawie członkostwa Ukrainy". "28 lutego 2022 r., kilka dni po rozpoczęciu inwazji (Rosji) na pełną skalę, podpisaliśmy wniosek o członkostwo" - przypomniał.

Wspomniał, że w czerwcu 2022 r. Ukraina otrzymała status kandydata, zaś w grudniu ubiegłego roku zapadła decyzja o negocjacjach członkowskich.

- Ale to właśnie od dziś rozpocznie się odliczanie do początku naszego członkostwa w Unii Europejskiej – podkreślił.

Zełenski wyraził też wdzięczność obrońcom Ukrainy w wojnie z Rosją oraz tym, którzy pracują nad przyłączeniem jego kraju do Unii.

"Jestem wdzięczny zespołowi, który robi wszystko, abyśmy stali się częścią Unii Europejskiej. Nigdy nie zboczymy z drogi do zjednoczonej Europy, do naszego wspólnego domu - wszystkich europejskich narodów. Domu, w którym musi panować pokój – oświadczył prezydent Ukrainy.

We wtorek po południu w Luksemburgu odbędą się dwie konferencje międzyrządowe - najpierw z Ukrainą, potem z Mołdawią - które zainaugurują rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z tymi krajami. Konferencje międzyrządowe są organizowane w kluczowych momentach procesu akcesyjnego.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Christophe Gateau/dpa/PAP