Świat

"Wrogowie nie osiągną szatańskich celów". Iran zapowiada rozwój arsenału rakietowego

Świat


Iran nie prosił i nie będzie prosił o zgodę, by rozwijać swój program rakietowy - w poniedziałek oświadczył prezydent Iranu Hasan Rowhani. Podczas obchodów 40. rocznicy rewolucji islamskiej przed tysiącami zgromadzonych Irańczyków zapowiedział w ten sposób dalszy rozwój siły militarnej kraju.

Rowhani przemawiał do dziesiątek tysięcy Irańczyków zgromadzonych na placu w pobliżu Wieży Wolności w Teheranie. - Irańczycy doświadczyli i doświadczą gospodarczych trudności, ale przezwyciężymy problemy pomagając sobie nawzajem - zapewnił.

Dodał, że Iran "nie prosił i nie będzie prosił" o zgodę, by rozwijać swój program rakietowy. - Będziemy kontynuować naszą ścieżkę i rozwijać wojskową siłę - podkreślał Rowhani.

- Wrogowie nigdy nie osiągną swoich szatańskich celów. Będziemy dalej iść tak, jak szliśmy przez ostatnie 40 lat - ostrzegł.

Obchody rocznicy rewolucji islamskiej

Co roku obchody rewolucji islamskiej rozpoczynają się 1 lutego. Data ta upamiętnia dzień, w którym w 1979 roku ajatollah Ruhollah Chomeini, witany przez tłumy, powrócił do Iranu po 14 latach pobytu na uchodźstwie we Francji by w swoim kraju objąć funkcję najwyższego przywódcy duchowo-politycznego.

Zaplanowane do 11 lutego obchody, zwane "10 dniami świtu", upamiętniają czas od powrotu ajatollaha do Iranu aż do upadku rządu szacha Mohammada Rezy Pahlawiego. Odejście szacha poprzedzały ogólnokrajowe protesty oraz starcia części oddziałów wojska z bojownikami rewolucji.

Uroczystości rocznicowe odbywają się w Teheranie, a także w wielu innych irańskich miastach i wioskach. Państwowe agencje irańskie piszą o setkach tysięcy uczestników.

Amerykańskie sankcje

40. rocznica rewolucji islamskiej obchodzona jest w czasie, gdy Iran boryka się ze znacznymi trudnościami gospodarczymi.

Są one w głównej mierze spowodowane wycofaniem się USA z podpisanego w 2015 roku międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego i wznowieniem w listopadzie 2018 roku amerykańskich sankcji na Iran.

Autor: asty,mm / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: