Świat

Rosjanie twierdzą, że uratowali Palmirę

Świat

[object Object]
Wojska syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada odbiły w marcu Palmirę z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS)Reuters Archive
wideo 2/23

Rosyjskie lotnictwo zaatakowało pozycje dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) nieopodal Palmiry w środkowej Syrii, zapobiegając przygotowywanemu przez nich atakowi na miasto - poinformował gen. Wiktor Poznichir.

Poznichir, pierwszy zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji, podał, że uderzenie na IS miało miejsce we wtorek wieczorem. W jego wyniku zabito 250 bojowników i zniszczono około 15 pojazdów wyposażonych w karabiny maszynowe i działka przeciwlotnicze.

- Walka z Państwem Islamskim trwa. Wczoraj rosyjskie lotnictwo zbombardowało sektor na północ od Palmiry, gdzie bojownicy IS przegrupowywali się w celu ataku na miasto - powiedział Poznichir. Od poniedziałku w Syrii trwa rozejm uzgodniony przez Rosję i USA, który jednak nie obejmuje działań wymierzonych w tzw. Państwo Islamskie ani dżihadystów związanych z Al-Kaidą. Położona na pustyni starożytna Palmira (Miasto Palm) w marcu została wyzwolona z rąk IS przez armię syryjską wspieraną przez siły rosyjskie. W rękach IS znalazła się w maju ub.r. Palmira jest strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii. Miasto jest znane z antycznych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z których część została rozmyślnie zniszczona przez IS.

Palmira jest ważnym punktem na mapie wojny domowej w Syriitvn24.pl

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW | Bartosz Markowski, Robert Żukowski

Tagi:
Raporty: