Rosjanie o swoim kraju: wzbudza strach

Rosjanie są zdania, że ich kraj jest podziwiany Wikipedia.org (GNU)

Prawie co czwarty Rosjanin myśli, że obywatele innych krajów boją się Rosji. Opinia ta jest szczególnie częsta wśród młodych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez związany z Kremlem ośrodek socjologiczny WCIOM na przełomie maja i czerwca.

11 proc. obywateli uważa, że inni podziwiają Rosję, a 10 proc. - że czują do niej sympatię. Tylko 2 proc. badanych sądzi, że Rosja jest lubiana za granicą - podała w czwartek agencja AFP. Według badania 31 proc. Rosjan widzi siłę swojego kraju przede wszystkim w armii, a 15 proc. - w polityce zagranicznej i autorytecie prezydenta Władimira Putina. Zdaniem 13 proc. respondentów Rosja zawdzięcza swój prestiż kulturze i tradycjom.

Wpływowa kultura

Wśród czynników, które wpływają na wizerunek kraju, 42 proc. badanych wymieniło organizowanie dużych imprez sportowych i konferencji międzynarodowych.

Działania rosyjskich polityków i dyplomatów podało 41 proc. ankietowanych, a 32 proc. - sposób przedstawiania przez media polityki wewnętrznej oraz uczestnictwo rosyjskiej armii w międzynarodowych operacjach na rzecz utrzymania pokoju.

Natomiast zdaniem 35 proc. respondentów na obraz Rosji za granicą największy wpływ ma kultura i Cerkiew.

Sondaż przeprowadzono w dniach 31 maja - 1 czerwca na grupie 1,6 tys. mieszkańców 160 rosyjskich miast i miejscowości.

Autor: MAC/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia.org (GNU)