Rosja może ukrywać istotne informacje o miejscu pobytu przywódcy bośniackich Serbów Ratko Mladiciu - wynika z depesz Wikileaks, które opisał dziennik "The Guardian". Mladić jest poszukiwany przez trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.
Jak pisze na swojej stronie internetowej brytyjska gazeta, informacje takie przekazali wyżsi rangą przedstawiciele serbskiego rządu w rozmowach z amerykańskimi dyplomatami w Belgradzie.
"The Guardian" relacjonuje zawartość "tajnej" depeszy z wrześnie 2009 roku wysłanej przez amerykańską chargée d'affaires Jennifer Brush. Miki [Miodrag] Rakić, szef sztabu serbskiego prezydenta, powiedział Brush, że jest prawdopodobne, iż Mladić w dalszym ciągu ukrywa się gdzieś w Serbii - pisze "The Guardian".
Niecierpliwi
Dziennik dodaje, że Rakić sugerował, iż uciekinierowi pomagają "zagraniczne źródła" oraz wskazał, że Moskwa może mieć lepsze informacje o dokładnej sytuacji Mladicia niż ma serbski rząd.
Jak zaznacza "The Guardian", Rakić powiedział też, że sfrustrowany brakiem pomocy ze strony Rosji prezydent Serbii Boris Tadić miał zamiar poruszyć problem Mladicia w rozmowie z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem. Politycy spotkali się w Belgradzie w październiku 2009 roku. Nie wiadomo, czy w rezultacie kwestia generała została poruszona.
Brytyjski dziennik zaznacza, że wcześniejsze informacje sugerowały, iż Mladić mógł znaleźć schronienie w Rosji, po tym jak wzrosła presją na Serbię, by go znaleźć.
Uniewinnieni
W piątek w Belgradzie sąd uniewinnił 10 ludzi, którym zarzucono udzielanie pomocy byłemu dowódcy sił Serbów bośniackich. Sąd uznał, że prokurator nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że oskarżeni pomagali Mladiciowi w unikaniu aresztowania. Prokuratura zapowiedziała odwołanie.
Proces rozpoczął się w 2006 roku. W stan oskarżenia postawiono m.in. kilku byłych oficerów i przyjaciół Mladicia, zarzucając im, że pomagali mu w ukrywaniu się, wynajmując dla niego mieszkania, dostarczając żywność itp.
Oskarżony
Mladić ukrywa się od 2002 roku. Jest oskarżony o zbrodnie popełnione podczas wojny bośniackiej (1992-1995), w tym o masakrę 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku.
Główny oskarżyciel oenzetowskiego trybunału w Hadze wzywa Serbię do ukarania tych, którzy pomagają Mladiciowi w ukrywaniu się przed wymiarem sprawiedliwości.
Źródło: guardian.co.uk, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Evstafiev Mikhail