Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 175. dzień. Lokalne władze w Mikołajowie poinformowały o "potężnych wybuchach" w mieście ostrzeliwanym przez Rosjan. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przekazał, że uda się w czwartek na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

> Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz poinformował w Telegramie, że rosyjscy okupanci rozpoczęli w nocy potężny ostrzał miasta, donosi Ukrinform. "Potężne wybuchy w Mikołajowie. Słychać je w różnych częściach miasta. Pozostańcie w schronach dopóki nie wyłączy się alarm przeciwlotniczy" – napisał przedstawiciel lokalnej władzy. Rosjanie zużywają w ciągu doby w walce od 40 tysięcy do 60 tysięcy sztuk amunicji - przekazał naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

> Wojska rosyjskie przeprowadzają codziennie około 700-800 ostrzałów pozycji ukraińskich, zużywając od 40 tysięcy do 60 tysięcy sztuk amunicji - przekazał naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny. "Oddziały rosyjskie nadal prowadzą szturm na całej linii frontu, najbardziej napięta jest sytuacja w obwodzie donieckim na kierunku Awdijiwka-Pisky-Marjinka" - powiedział w rozmowie telefonicznej z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych Kanady, generałem Wayne'em Eyre. Jego słowa przekazała agencja UNIAN. "Budzi niepokój rozmieszczenie systemów rakietowych wzdłuż granicy od strony Białorusi, zwłaszcza na lotnisku Ziabrauka (w obwodzie homelskim, przy granicy z Ukrainą - red.)" - mówił dalej Załużny.

> Według relacji naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych wojska rosyjskie ostrzeliwują miasta i wsie, a najbardziej z powodu ostrzałów cierpią obecnie: Charków, Mikołajów, Nikopol, Bereznehuwate (w obwodzie mikołajewskim) i Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim.

> Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na lotnisko wojskowe w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy - przekazało Dowództwo Centrum ukraińskich sił powietrznych. Dodało, że pociski zrzuciły samoloty Su-34 z terytorium Białorusi.

> Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres uda się w czwartek na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem - poinformował we wtorek rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: