Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 173. dzień. Jak poinformował w niedzielę wiceprzewodniczący rady obwodowej Chersonia, Jurij Sobolewski, większość dowództwa wojsk rosyjskich opuściła miasto, w którym funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) przesłuchiwali uprowadzonych obywateli Ukrainy, stosując wobec nich tortury. Siły ukraińskie strąciły dwa rosyjskie śmigłowce Ka-52. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Mogę to potwierdzić, rzeczywiście, dziś wróg nie ma ani jednej bezpiecznej drogi logistycznej, która zaspokoiłaby jego potrzeby wojskowe, konkretnie dla zaopatrzenia grupy wojskowej, która znajduje się w pobliżu Chersonia - oświadczył w niedzielę na Telegramie wiceprzewodniczący rady obwodowej miasta Jurij Sobolewski, który dodał, że wszystkie główne drogi są pod kontrolą ogniową sił zbrojnych Ukrainy.

> Wcześniej Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony (HUR) informował, że w piwnicach domu poprawczego w Chersoniu funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) przesłuchują uprowadzonych obywateli Ukrainy, stosując tortury. W obwodzie chersońskim, we wsi Hornostajiwka, zdemontowane zostały dwa pomniki ukraińskie - Na dzień niepodległości Ukrainy i Bohaterom Ukrainy.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu w niedzielę, że Ukraina i jej partnerzy zdobywają coraz więcej informacji o osobach bezpośrednio odpowiedzialnych za terror i tortury, za tak zwaną filtrację i deportację ukraińskich obywateli, za grabieże. Wszyscy ci zwyrodnialcy na pewno odpowiedzą za swoje czyny - zapewnił.

> Na jednej z plaż w Zatoce Odeskiej, w pobliżu Białgorodu nad Dniestrem dwie osoby zginęły, a jedna została ranna wskutek eksplozji ładunku wybuchowego nieznanego pochodzenia.

> Z "częściowym powodzeniem" wojska rosyjskie prowadziły w niedzielę szturm na kierunku Bachmutu, ale siły ukraińskie odbiły ataki na kierunku miejscowości Dołyna, Wesełe, Spirne i Iwano-Darjiwka.

> W czasie weekendu siły ukraińskie strąciły dwa rosyjskie śmigłowce Ka-52 - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

> W niedzielę Polska dołączyła do Finlandii, Estonii, Łotwy i Danii w sprawie wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan. - Tylko debata o ograniczeniach wizowych dla obywateli Rosji może sprawić, że Rosjanie odczują, że toczy się wojna - ocenił w niedzielę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Zełenskiego.

Autorka/Autor:lukl//now

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: