TVN24 | Świat

Amerykańscy analitycy: sześć grup rosyjskich wojsk i prorosyjskich separatystów walczy w Ukrainie

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Ukraińskie pola po rosyjskich ostrzałach
Ukraińskie pola po rosyjskich ostrzałach twitter.com/Podolyak_M
wideo 2/21
twitter.com/Podolyak_MUkraińskie pola po rosyjskich ostrzałach

Wojska rosyjskie i oddziały prorosyjskich separatystów tworzą w Ukrainie sześć zgrupowań, a skład każdej z tych grup jest niejednorodny - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W opinii analityków obecny rozkład rosyjskich sił na ukraińskim terytorium świadczy, że priorytetem dla Moskwy jest ofensywa na wschodzie Ukrainy - wokół Bachmutu i być może w kierunku Siwerska.

Pierwsza grupa koncentruje się naokoło Charkowa i na północnym wschodzie obwodu charkowskiego. Druga rozlokowana jest wzdłuż linii łączącej Izium (w obwodzie charkowskim) i Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Kolejna znajduje się w rejonie Siwierska i Lisiczańska w obwodzie donieckim. Czwarta grupa operuje pod atakowanym Bachmutem, piąta - koło Awdijiwki i Doniecka. Szósta, ostatnia grupa znajduje się na południu Ukrainy - wskazano w opublikowanym w poniedziałek raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

"Grupy pod Charkowem i na linii Siwersk-Lisiczańsk prawdopodobnie tworzone są przez siły, których trzonem są odpowiednio oddziały Zachodniego i Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji" - oceniają eksperci ISW. "Na osi Izium-Słowiańsk operują w coraz większym stopniu bataliony sformowane niedawno z ochotników, których siła bojowa jest prawdopodobnie bardzo niska. Grupie pod Bachmutem przewodzą żołnierze 'grupy Wagnera', prywatnej firmy wojskowej, podczas gdy w rejonie Awdijiwka-Donieck przeważają siły ściągnięte z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL)" - czytamy w analizie.

Jak dodaje amerykański instytut, w grupie na południu, w ukraińskich obwodach chersońskim i zaporoskim, trzon oddziałów rosyjskich tworzyły najpierw wojska Południowego Okręgu Wojskowego. Wzmocniono je następnie oddziałami Wschodniego Okręgu Wojskowego, wojsk powietrznodesantowych i rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii).

Nowy priorytet Rosji

W opinii ISW taki rozkład sił świadczy, że dla Rosji priorytet stanowi teraz ofensywa wokół Bachmutu i być może w kierunku Siwerska. Wysoka koncentracja batalionów ochotniczych wokół Iziumu i Słowiańska świadczy o tym, że rejon ten nie jest obecnie w centrum uwagi.

Podatny będzie też na kontrataki ukraińskie. Na południu zaś "zbiorowiska sił w obwodzie chersońskim i wokół niego mogą stworzyć poważne wyzwania dla rosyjskiego dowództwa, zwłaszcza jeśli naciskać tu będzie kontrofensywa sił ukraińskich" - ocenia amerykański think tank.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości