Konflikt Rosja-Ukraina. "Militarna pomoc" z USA. 90 ton broni przyleciało do Kijowa

Źródło:
PAP
90 ton broni z USA przyleciało do Kijowa
90 ton broni z USA przyleciało do KijowaTwitter/@USEmbassyKyiv
wideo 2/7
90 ton broni z USA przyleciało do KijowaTwitter/@USEmbassyKyiv

W nocy z piątku na sobotę w Kijowie wylądował samolot przewożący 90 ton amerykańskiej broni poinformowała ambasada USA na Ukrainie. Świadczy to - czytamy - o "nieprzerwanym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w obronę Ukrainy w obliczu narastającej rosyjskiej agresji".

"Militarna pomoc skierowana na Ukrainę przez prezydenta Joe Bidena dotarła dziś w nocy. Dostarczonych zostało 200 000 funtów (90 ton) broni, w tym amunicji dla znajdujących się na froncie obrońców Ukrainy" - podano w sobotę na Twitterze ambasady.

W komunikacie podkreślono, że w 2021 roku Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie wsparcie militarne warte ponad 650 milionów dolarów, a od 2014 roku do kraju skierowano pomoc wartą łącznie 2,7 miliarda dolarów. Dodano, że krok ten świadczy o "nieprzerwanym zaangażowaniu w obronę Ukrainy w obliczu narastającej rosyjskiej agresji".

Dostawę broni poprzedziła środowa wizyta sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Kijowie. W piątek natomiast ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii poinformowali o planie przekazania Ukrainie wyprodukowanego w USA uzbrojenia o charakterze defensywnym.

Również w piątek w Genewie spotkali się sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Rozmawiali o sytuacji na granicy Rosji z Ukrainą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Napięcie na granicy rosyjsko-ukraińskiej

Rosja otwarcie grozi Ukrainie agresją. Przy granicy zgromadziła już ponad 120 tysięcy żołnierzy. Zachód zapowiada, że w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odpowie w zdecydowany sposób.

Potencjalny scenariusz inwazji na UkrainęPAP

Autorka/Autor:ads//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@USEmbassyKyiv

Tagi:
Raporty: