Romney próbuje zabrać Obamie czarnoskórych

Kandydat na prezydenta USA Mitt Romneytvn24

Od oklasków po buczenie - tak około 5 tys. delegatów na dorocznej konwencji Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Awansu Ludności Kolorowej (NAACP) w Houston w Teksasie reagowało na słowa Mitta Romneya. Kandydat republikanów na prezydenta USA zabiegał w środę o głosy czarnoskórych wyborców.

W wygłoszonym podczas konwencji przemówieniu startujący w wyścigu o Biały Dom kandydat republikanów Mitt Romney przekonywał, że jest lepszym kandydatem na prezydenta niż obecny szef państwa, demokrata Barack Obama, którego "cztery ostatnie lata pokazały, iż nie był w stanie spełnić swoich obietnic".

Obama nieudolny

Romney zarzucił Obamie, pierwszemu w historii USA czarnoskóremu prezydentowi, nieudolność w wyprowadzaniu kraju z kryzysu gospodarczego oraz brak dostatecznych działań administracji na rzecz poprawy sytuacji najbiedniejszych Amerykanów, w tym czarnoskórych. Przy stopie bezrobocia w skali kraju utrzymującej się na poziomie 8,2 proc., bezrobocie wśród Afroamerykanów wynosi 14,4 proc.

Brak aplauzu

- Stopa bezrobocia, czas pozostawania bez pracy, średnia zarobków i majątek rodzin są gorsze wśród czarnoskórych Amerykanów - powiedział kandydat republikanów. Zapewnił, że tworzenie miejsc pracy dla wszystkich obywateli będzie priorytetem jego polityki. - Chcecie prezydenta, który poprawi sytuację Afroamerykanów? Właśnie na niego patrzycie - powiedział. Słowa Romneya nie wywołały aplauzu na sali.

Buczenie na sali

Kiedy republikanin zadeklarował, że zamierza zrobić wszystko, aby unieważnić reformę systemu ubezpieczeń zdrowotnych zwaną popularnie "Obamacare", na sali rozległo się trwające kilkadziesiąt sekund buczenie. Relacjonując wystąpienie Romneya na forum NAACP, amerykańskie media podkreślają, że cztery lata temu delegaci z entuzjazmem przyjmowali Obamę, którego w wyborach prezydenckich w 2008 r. poparło 95 proc. czarnoskórych Amerykanów. Jego ówczesny republikański oponent senator John McCain otrzymał 4 proc. głosów Afroamerykanów.

Większość za Obamą Z najnowszego sondażu dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News wynika, że w nadchodzących listopadowych wyborach aż 92 proc. czarnoskórych wyborców chce oddać głos na obecnego prezydenta, a tylko 6 proc. na kandydata republikanów. Prezydent Obama nie planuje w tym roku przemówienia na zjeździe NAACP. Zamiast niego w czwartek pojawi się tam wiceprezydent Joe Biden.

Autor: km/tr/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24