Maltańska eurodeputowana nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Maltańska eurodeputowana Roberta Metsola została nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Wybór nowej szefowej był konieczny po śmierci Davida Sassoliego.

Roberta Metsola otrzymała 458 głosów, przy wymaganej większości 309 głosów. O stanowisko szefa PE ubiegały się też Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica).

Maltanka jest pierwszą od 20 lat kobietą, która przewodniczący Parlamentowi Europejskiemu.

"Nadszedł czas, aby Parlamentowi Europejskiemu przewodniczyła kobieta" - napisała na Twitterze 42-letnia Metsola, zanim jeszcze została wybrana na ten urząd, apelując do instytucji o nawiązywanie kontaktów z obywatelami UE poza Brukselą i Strasburgem, gdzie odbywają się posiedzenia.

Zwolenniczka obrony praworządności

Roberta Metsola jest europosłanką od 2013 roku. Reprezentuję grupę Europejskiej Partii Ludowej (EPL). W listopadzie 2020 roku została wybrana na pierwszą wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

Prawniczka z wykształcenia, jeszcze w czasach studenckich prowadziła kampanię na rzecz członkostwa Malty w Unii Europejskiej. Ponad półmilionowa Malta jest najmniejszym członkiem UE, do której przystąpiła w 2004 roku.

W czasie dotychczasowej pracy w UE Metsola dała się poznać jako konsekwentna przeciwniczka aborcji i zwolenniczka obrony praworządności. 

Zanim zdobyła mandat europosłanki pracowała w stałym przedstawicielstwie swojego kraju przy UE i - krótko - jako doradczyni wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych Catherine Ashton.

Według dziennika "Malta Today", o wystawieniu przez frakcję Europejskiej Partii Ludowej w wyścigu o fotel przewodniczącego PE kandydatury Metsoli zdecydował fakt, że jest ona kobietą i pochodzi z najmniejszego kraju Unii Europejskiej. Szef frakcji Manfred Weber liczył, że nie wzbudzi ona większych sprzeciwów wśród pozostałych grup reprezentowanych w Parlamencie.

Poglądy, budzące zastrzeżenia

Podczas konsultacji poprzedzających wybory lewicowi europosłowie zarzucali Metsoli, że konsekwentnie głosuje - podobnie zresztą jak większość maltańskich deputowanych - przeciwko wszelkim rezolucjom promującym aborcję. Francuski liberalny eurodeputowany Bernard Guetta (bardziej znany jako brat światowej sławy DJ-a - Davida) groził nawet, że nie będzie głosował na Robertę Metsolę, gdyż - jak stwierdził - dąży ona do ograniczenia praw kobiet.

W jednym z wywiadów kandydatka EPL zapewniła, że jeśli zostanie wybrana na przewodniczącą PE, to w kontaktach z innymi instytucjami będzie szanować opinię większości Izby – niezależnie od tego, jaka ona będzie. - W kwestii zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych stanowisko Parlamentu Europejskiego jest jasne. Moim obowiązkiem jako przewodniczącej Parlamentu jest reprezentowanie stanowiska całego Parlamentu i jeśli zostanę wybrana, wypełnię swój obowiązek tak, jak zawsze - podkreśliła.

W innych kwestiach poglądy Roberty Metsoli nie budzą zastrzeżeń frakcji socjaldemokratów, Zielonych, Lewicy i liberalnej Odnowić Europę (RE). Jest ona zwolenniczką obrony praworządności oraz wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.

Wycofana poprawka

Jako członek parlamentarnej Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), Metsola kierowała pracami EPL w 2014 roku nad niewiążącymi wytycznymi UE "przeciwko homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową". W 2016 roku opracowała raport nt. kryzysu migracyjnego, domagając się scentralizowanego unijnego systemu przyjmowania wniosków azylowych oraz podziału migrantów między kraje UE.

W październiku 2020 roku działania Metsoli w PE wzbudziły kontrowersje po tym, jak zaproponowała poprawki do rezolucji komisji LIBE w sprawie protestów Bułgarii. Maltańska polityk nalegała, aby dokument zawierał informacje, że demonstracje są finansowane przez osobę , na której ciąży 18 zarzutów karnych. Setki protestujących skontaktowało się z Metsolą za pośrednictwem mediów społecznościowych, grożąc pozwem o zniesławienie i oskarżając o rozpowszechnianie fake newsów. Metsola zablokowała dostęp do jej mediów społecznościowych z Bułgarii i wycofała proponowaną poprawkę.

Roberta i jej fiński mąż Ukko Metsola w 2009 roku byli pierwszym małżeństwem, które startowało w tych samych wyborach do Parlamentu Europejskiego z dwóch różnych państw członkowskich. Nie udało im się wówczas dostać do PE.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl