Ratunku, owce się kurczą!


Szkockie dzikie owce wydają się być coraz bardziej "skąpe", ale nie jak pasterze ich udomowionych koleżanek i kolegów. Zwierzęta robią się coraz mniejsze, wszystkiemu winne są zmiany klimatu na wyspie.

Na nic zda się dęcie w dudy, na nic nawoływania. Szkockie owce kurczą się w oczach z roku na rok - głosi raport opublikowany w najnowszym "Science". Autorzy publikacji dowodzą w nim, że globalne ocieplenie może mieć całkiem realny wpływ na populację zwierząt dziś i w przyszłości.

- W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy, że zmiany klimatyczne, podobnie jak ewolucja, mogą mieć wpływ na fizyczność zwierząt - mówi Andrew Sugden, wydawca "Science".

Biolodzy zdali sobie sprawę, że ekologia i ewolucja są ze sobą połączone. Niestety, nie sposób dziś przewidzieć, czy ocieplenie klimatu doprowadzi do powstania kieszonkowych owieczek. Tim Coulson, Imperial College London

Badacze przeanalizowali ciężar ciała i historię męskich przedstawicieli populacji owiec Soay. Studia prowadzone były nieustannie od 1985 roku na wyspie Hirta, z archipelagu St. Kilda w Szkocji. Najważniejszym wynikiem obserwacji jest fakt, że przez ostatnie 25 lat masa owiec sukcesywnie się zmniejsza.

Winne krótkie zimy

- Małe owieczki nie rosną tak szybko, jak kiedyś - głosi raport. Powodem są krótsze zimy, które nie zmuszają zwierząt do większego przybierania na wadze, by przetrwać mrozy.

Jest to więc odpowiedź na zmiany w klimacie, jakie nastąpiły w ostatnich 25 latach. Co ciekawe, zmiany te są niejako przeciwko ewolucji.

- Owce są coraz mniejsze. Przynajmniej tak jest z dzikimi owcami Soay na wyspie. Jednak nawiązując do klasycznej teorii ewolucji, powinny stawać się coraz większe, ponieważ większe owce mają większą szansę przetrwać i rozmnożyć się - mówi Tim Coulson z Imperial College London.

- Nasze odkrycie rozwiązało paradoks, jaki męczył biologów od lat - dlaczego przewidywania nie pokrywają się z obserwacjami. Biolodzy zdali sobie sprawę, że ekologia i ewolucja są ze sobą połączone. Niestety, nie sposób dziś przewidzieć, czy ocieplenie klimatu doprowadzi do powstania kieszonkowych owieczek - podsumował Coulson.

Źródło: CNN